Tým francouzských a německých vědců zveřejnil výsledky studie týkající se laku, který používal italský mistr houslař Antonio Stradivari (1644-1737) u svých nástrojů. Vědci dokázali, že Stradivari volil jednoduché materiály, které se tehdy běžně používaly.
O studii zveřejněné v německém prestižním časopisu Angewandte Chemie informovala agentura AFP.
"Zjistili jsme, že Stradivari používal běžné a snadno dostupné složky, které obvykle využívali řemeslníci a umělci 18. století," uvedli autoři studie, kteří čtyři roky zkoumali pět houslí uložených v Muzeu hudby v Paříži. Analýzy za pomoci infračerveného mikroskopu se uskutečnily ve francouzské laboratoři Synchrotron Soleil u Paříže.
Lak na houslích se skládá ze dvou velmi jemných vrstev. První je na bázi oleje a lehce proniká dřevem nástroje. Pokrývá ji druhá vrstva, která je směsí oleje a borovicové pryskyřice, k níž Stradivari přidal různé pigmenty používané v malířství.
ČTĚTE TAKÉ: Kouzlo stradivárek? Hustota dřeva
Studie ukázala, jak Stradivari zamýšlel dát svým nástrojům jejich slavné červené zabarvení, uvedli vědci, podle nichž tato technika může vysvětlit zářivé odrazy a texturu dřeva houslí. Nejsou však důkazy o tom, že by lak měl vliv na zvuk houslí.
Podle vědců jde o stejnou technologii, jakou používali malíři z benátské školy či ze severní Itálie, aby zdůraznili barvu pleti nebo bohatost rudých drapérií.
Foto: profimedia.cz