Tchajkonauti se připravují na <span>výstup do kosmu</span>

Věda a technika
26. 9. 2008 06:19
Let tříčlenné posádky má trvat tři dny.
Let tříčlenné posádky má trvat tři dny.

Let tříčlenné posádky má trvat tři dny.Čínští astronauti na palubě vesmírné lodi Šen-čou-7 (Nebeská loď), která ve čtvrtek odstartovala na oběžnou dráhu kolem Země, se dnes připravují na výstup jednoho ze tří členů posádky do volného prostoru.

Šen-čou-7 odstartovala z odlehlého pouštního střediska ve čtvrtek na třetí čínský let do vesmíru s lidskou posádkou. Mise je součástí programu, který má předvést vyspělost čínských technologií a jehož cílem je dopravit člověka na Měsíc. Start sledovaly v přímém televizním přenosu miliony Číňanů a událost dnes dominuje všem čínským sdělovacím prostředkům.

ČTĚTE TAKÉ: Čínský tchajkonaut poprvé vykročí do vesmíru

Loď nyní krouží ve výšce 343 kilometrů nad Zemí, kterou obletí jednou za 90 minut, a posádka se připravuje na nejsložitější část mise v podobě výstupu do volného kosmu. Té se má dnes nebo v sobotu zhostit dvaačtyřicetiletý vojenský pilot Čaj Č'-kang a událost by měla být živě vysílána prostřednictvím malého satelitu vznášejícího se nad vesmírným plavidlem.

Tchajkonaut opustí loď na 40 minut.Velitel mise Cchuej Ťi-ťün v úterý informoval, že tchajkonaut, což je čínské označení astronauta, by měl loď opustit zhruba na 40 minut, a to v momentě, kdy bude přelétat nad čínskou pevninou.

Čaj Č'-kang podle svých slov snil o letu do vesmíru už v dětství, které prožil jako chudý syn pouličního prodavače. "Nejhorším scénářem pro mě je, že bych se stal skutečným astronautem, tedy že bych se nikdy nevrátil zpátky do rakety, až ji opustím, řekl listu China Daily před startem. Vzápětí však dodal, že je vyloučeno, že by potřebné zařízení selhalo.

ČTĚTE TAKÉ: Raketa stála na rampě, ale podle Nové Číny hladce vzlétla

Let tříčlenné posádky má trvat tři dny a skončit přistáním v odlehlé severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Jde o dosud nejambicióznější čínský projekt od vyslání prvního tchajkonauta do kosmu v roce 2003. Další dva čínští kosmonauti do kosmu zavítali v roce 2005. Loni vypustila Čína automatickou sondu na oběžnou dráhu kolem Měsíce a v roce 2012 by tu chtěla uskutečnit přistání nepilotovaného stroje. První Číňan by měl stanout na povrchu Měsíce v roce 2022.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ