<span>Technologická agentura</span> dá na výzkum 7,5 miliardy

Věda a technika
24. 3. 2010 18:32
Technologická agentura má podporovat výzkum směřující do praxe.
Technologická agentura má podporovat výzkum směřující do praxe.

Technologická agentura má podporovat výzkum směřující do praxe.Technologická agentura České republiky, která má sjednotit podporu tuzemského aplikovaného výzkumu a vývoje, dnes zahájila program, ve kterém v příštích šesti letech rozdělí na podporu technologického rozvoje 7,5 miliardy korun pro zhruba 750 projektů.

Program pro technologický rozvoj se jmenuje Alfa je rozdělený do tří částí, které odrážejí partnerství s ministerstvy průmyslu a obchodu, dopravy a životního prostředí. Jsou to 1. progresivní technologie, materiály a systémy, 2. energetické zdroje a ochrana a tvorba životního prostředí a 3. udržitelný rozvoj dopravy.

ČTĚTE TAKÉ: Čeští vědci si rozdělí miliardy z EU. Problémy zůstávají

Přihlášky se podávají do konce května. První peníze by měly k úspěšným žadatelům doputovat v příštím roce. Podmínkou je, že míra podpory projektu nepřesáhne 80 procent, zbytek musí dodat neveřejná sféra, uvedl Klusáček. Počítá se ale s tím, že průměrná míra grantové podpory se bude pohybovat kolem 65 procent. V prvním roce by se mělo v programu Alfa vyčerpat 817 milionů korun.

Veřejná Beta, Omega pro ekonomy a sociology

Programy Beta k veřejným projektům a Omega pro společenské vědy by měly následovat vzápětí. Klusáček doufá, že by se z nich mohly první peníze rozdělovat už koncem příštího roku. Program Beta bude vycházet z potřeb veřejné sféry a bude disponovat 150 miliony. Program Omega bude zaměřen na závažné otázky ekonomického charakteru a je na něj vyhrazeno 55 milionů. Půjde o aplikovanou ekonomii nebo sociologii, jejichž výsledky budou přínosem pro české hospodářství, uvedl předseda Technologické agentury Karel Klusáček.

Klusáček podotkl, že ostatní společenské vědy, jejichž aplikace ve výrobě se neočekává, budou i nadále podporovány ze zdrojů ministerstva kultury. Další masivní podporu dostávají z institucionálních prostředků, dodal. Základní výzkum podporuje Grantová agentura ČR.

Výzkum pro praxi

Program Alfa by mohl přinést například efektivnější solární panely.Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že Alfa umožní například zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti dodávek z obnovitelných zdrojů, zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu ČR, snížení nákladů na přenos energie a omezí závislost na fosilních palivech.

Podle Eduarda Muřického z ministerstva průmyslu a obchodu bude při schvalování projektů vytvářen velký tlak na ekonomické ukazatele. "Programy se budou sledovat i po skončení vývojové fáze," řekl. Vybrané subjekty budou muset dodávat data o tom, zda jejich program přinesl přírůstek pracovních sil, kolik se jim podařilo získat exportních zakázek či o kolik jim stoupl zisk a tržby.

ČTĚTE TAKÉ: Jak dál s českou vědou? V diskusi zazněl jen jeden hlas

Klusáčka, který je prvním předsedou agentury, do této funkce navrhla Akademie věd, jmenoval ho premiér. Ke snahám více podporovat aplikovaný výzkum na úkor výzkumu základního, kterých se obávají především vědci z Akademie věd, poznamenal, že si nedovede představit, že by byl základní výzkum odsunut, protože by během deseti let nebylo co aplikovat.

Foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ