Australané se mohou těšit na extrémně rychlý internet
08.04.2009 08:20
Australská vláda oznámila ambiciózní plán na výstavbu supermoderní internetové sítě. Během osmi let má 90 procent australských domácností, škol a podniků získat přístup k síti s rychlostí 100 megabitů za sekundu. Zbývající odlehlé oblasti budou pokryty bezdrátovým připojením o stále slušné kapacitě 12 Mbps.
Cena projektu financovaného jak státem, tak ze soukromých prostředků se podle agentury AP vyšplhá na 43 miliard australských dolarů (asi 610 miliard Kč).
"Tato superrychlá národní širokopásmová síť je nejambicióznějším, nejdalekosáhlejším a nejdlouhodobějším projektem výstavby národní infrastruktury, který kdy australská vláda podnikla," řekl na tiskové konferenci australský premiér Kevin Rudd.
Iniciativa má pomoci transformovat australskou ekonomiku a připravit zemi na výzvy 21. století. Plánovaná síť poskytne stokrát rychlejší připojení než to, které v současnosti využívá většina Australanů. Podobně rychlý internet má dnes jen několik zemí světa, například Jižní Korea, Japonsko, Francie a Německo.
Rozhodnutí australské vlády zaskočilo pozorovatele, podle kterých je zveřejněný plán co do rozsahu i kapacity mnohem ambicióznější, než se očekávalo, a mohl by zcela proměnit australské telekomunikační prostředí.
Kdo to zaplatí?
Vláda výstavbu na začátku podpoří 4,7 miliardy australských dolarů (67 miliard Kč), další financování mají zajistit soukromé firmy a peníze získané emisemi vládních obligací. Podíl soukromého sektoru ve firmě, která bude výstavbu provádět, však nepřesáhne 49 procent.
Podle Rudda vláda svůj podíl ve firmě během pěti let po dokončení sítě prodá, pokud to podmínky umožní. Kritici však upozorňují, že pokud se nenajde dostatek soukromých investorů, bude na daňových poplatnících, aby za projekt zaplatili.
Jednotná internetová síť byla jedním z Ruddových slibů, se kterými v roce 2007 zvítězil ve volbách. Vláda loni uspořádala tendr na výstavbu internetové sítě, žádná z nabídek soukromých firem ji však zcela neuspokojila.
Ilustrační foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.