<span>"Baťova stíhačka"</span> vyletí z pražského ČKD

Věda a technika
11. 4. 2008 17:19
Prototyp &quot;Baťovy stíhačky&quot; - letadla Zlín XIII.
Prototyp &quot;Baťovy stíhačky&quot; - letadla Zlín XIII.

Exponát Po téměř sedmdesáti letech se budou v halách pražské ČKD znovu vyrábět letadla. Začíná tu stavba letuschopné repliky stroje Zlín XIII, takzvané „Baťovy stíhačky". Rekonstruovat se tu bude i MiG 19 - první nadzvukové letadlo, které se stavělo v Československu pod označením Aero S 105. Obnovení "letecké výroby" v ČKD iniciovalo sdružení Historická letka republiky Československé, které se zabývá propagací letecké historie.

"Prototyp letadla Zlín XIII vznikl v roce 1937. Měl to být jednak závodní stroj pro sportovní soutěže, jednak rychlý kurýr pro dopravu vedoucích z Baťových podniků," říká Milan Vacík, zástupce Historické letky RČS.

"Kvůli okupaci Československa v roce 1939 ale už nedošlo k sériové výrobě. Prototyp přežil válku v úkrytu a po jejím skončení se stal exponátem Národního technického muzea v Praze," dodává Vacík.

Za tři roky ve vzduchu

V ČKD budou rekonstruovat i tento MIG 19 československé výroby.Podle tohoto jediného vzoru postaví odborníci z Historické letky letuschopnou repliku. Do vzduchu se dostane za tři roky, k vidění bude hlavně na leteckých přehlídkách v Česku i v zahraničí. Její výroba by podle Vacíka měla stát skoro pět milionů korun. Historická letka RČS je chce zaplatit z příspěvků svých členů i z peněz od sponzorů.

Druhé letadlo - Aero S 105 - dostane ve Vysočanech pouze nový kabát. K vidění bude na zemi, s jeho lety nadšenci z Historické letky nepočítají. Jde o licenční výrobek, ve skutečnosti se pod českým názvem skrývá sovětský MiG 19.

"Baťova stíhačka" bude už druhou replikou v letovém parku Historické letky RČS. Od podzimu 2007 se její členové prohání po obloze s věrnou kopií letounu Avia BH 5.

S nápadem pracovat na letadlech v pražské ČKD přišlo samo sdružení Historická letka RČS. Pro vysočanský podnik to bude návrat k historickým kořenům.

Letadla pro Rakousko, ČSR i Luftwaffe

Replika Avie BH 5 ve vzduchu.Letecké motory si zde objednávalo již Rakousko-Uhersko, od roku 1930 pak podnik produkoval i letadla vlastní konstrukce. Během německé okupace se ČKD stala dílnou pro Německo.

Po válce sice letecká výroba v ČKD pokračovala, ale postupně již byla utlumována. Labutí písní se stal vzlet historicky prvního československého vrtulníku Praga XE II v prosinci 1949. Téhož roku byla výroba letadel administrativním rozhodnutím ukončena.

Foto: Historicflight.cz, Národní technické muzeum

Další čtení

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Česká středověká strategie se poprvé ukázala. Ashborne Games láká na realistický svět

Věda a technika
9. 7. 2025

The Last of Us Part II Remastered přidává novinku. Projít příběh chronologicky

Věda a technika
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ