Budeme mít místo oken průhledné solární články?

Věda a technika
20. 8. 2014 17:00
Vypadá jako obyčejné sklo, ale dokáže těžit sluneční energii. Nový solární článek.
Vypadá jako obyčejné sklo, ale dokáže těžit sluneční energii. Nový solární článek.

Na stěny vysokých budov dopadá spousta světla, které by je mohlo alespoň zčásti zásobovat elektřinou. Jenže kdyby měly domy místo oken sluneční baterie, nechtěli by v nich lidé žít a pracovat.

Problém by se dal vyřešit, pokud se povedlo vyrobit průhledný sluneční článek. Konstruktéři se o to snaží už dlouho, až dosud ale bez větších úspěchů. Tento týden však ohlásila skupina výzkumníků vedená Richardem Luntem z Michiganské státní univerzity, že se to povedlo.

Nový materiál  popsaný v časopise Advanced Optical Materials je úplně čirý, což je výhoda proti většině dosavadních pokusů. Až dodnes byly totiž průhledné sluneční články většinou barevné. Za barevným sklem se chce ale delší dobu pracovat nebo bydlet jen málokomu.

Hodilo by se, kdyby sklo zachycovalo jen pro lidské oko neviditelné složky slunečního světla. Z pohledu obyvatel budovy by pak zůstalo průhledné, a přesně to slibuje nový vynález. "Dokážeme vyladit materiály, aby sbíraly ultrafialové a blízké infračervené záření, které potom září v jiné infračervené vlnové délce," prohlásil Lunt.

Uvedené záření materiál odvede do okrajů skleněné tabulky, které obsahují vlastní tenké sluneční články. Efektivita nového druhu tabulek se zatím pohybuje jen okolo jednoho procenta. Po vyladění by však mohla stoupnout až na pět procent. Současné materiály podobného typu mají efektivitu okolo sedmi procent, nejsou ale průhledné, což ztěžuje jejich technické využití. Efektivita běžných slunečních článků se pohybuje okolo patnácti procent.

Jestli se nový typ článku, nebo spíš nějaká jeho budoucí vylepšená verze, opravdu někdy uplatní, je ve hvězdách. Potenciál by na to mít mohl. Minimálně velké kancelářské budovy by s takovými okny spotřebovávaly méně elektřiny ze sítě a jejich provoz by mohl být levnější. Kolik bude vybavení běžného mrakodrapu takovými okny stát, je zatím ve hvězdách.

Autor: Radek JohnFoto: Yimu Zhao

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ