Rozšířená realita propojující skutečný svět s virtuálním a přístroje pracující s 3D obrazem coby samozřejmá výbava domácnosti. Tvorba, úprava a sdílení fotografií a videa snadno, rychle a z větší části automaticky. Tak vidí společnost Canon budoucnost digitálních technologií.
Svou vizi firma představila minulý týden na Canon Expo v Paříži. Některé z technologií skýtají okamžité využití v praxi, další jsou zatím spíše ukázkou, co vše už je možné.
Kam se hrabe HD rozlišení
Sotva si uživatelé zvykli na videokamery s vysokým (HD) rozlišením, na obzoru se objevují přístroje s násobně vyšším počtem pixelů. Rozlišení 4K už nyní používají profesionální filmaři, na výstavě byl k vidění koncept přenosné kamery pro amatérské využití. Váží 2,5 kilogramu, video pořizuje v rozlišení 4096 x 3072 pixelů (12 megapixelů), a to rychlostí až 60 snímků za sekundu.
Otázkou zatím zůstává, zda amatérští filmaři tak vysoké rozlišení využijí a jak by se řešilo ukládání obrovského množství takto generovaných dat - jednak přímo v kameře, jednak v archivu na pevném disku.
Zorný úhel 360°
Zatímco dvojice lidských očí obsáhne jedním pohledem zorný úhel asi 200 stupňů (přičemž periferní vidění je značně zkreslené), speciální zrcadlo zvládne přenést na dvourozměný povrch snímače s rozlišením 50 megapixelů (8984 x 5792) obraz z celých 360 stupňů - jako by se pozorovatel otočil kolem vlastní osy.
Mezi představenými senzory zaujaly jak CMOS snímač s rozlišením 120 megapixelů (13 280 x 9184) při standardních rozměrech 29,2 x 20,2 milimetru, tak extrémně citlivý snímač o délce 30 centimetrů, který na videozáznamu zachytí výraz lidského obličeje i při osvětlení 0,3 luxu, což odpovídá svitu měsíce v úplňku.
V obou případech jde o mezní technologie, jejichž využití v amatérských přístrojích je těžko představitelné. Citlivý snímač by podle firmy mohli využít především astronomové.
Co oči nevidí
Běžné digitální fotoaparáty skládají barevný obraz ze tří kanálů: červeného, zeleného a modrého (RGB). Canon představil technologii umožňující díky použití šesti filtrů zachytit na jednom snímku větší rozsah barev, než jaký je schopno rozlišit lidské oko.
Pokud se takto nějaký předmět nasnímá z více úhlů, lze mnohem věrněji zachytit jeho skutečnou podobu a omezit vliv barevného zkreslení vzniklého odrazem dopadajícího světla. Na výstavě to demonstrovaly záběry motýlích křídel a napůl rozevřeného vějíře s kovově lesklým povrchem, jejichž barevné podání se změnou pozorovacího úhlu významně mění.
Využití se nabízí například při digitalizaci kulturních památek, v zobrazovacích metodách v medicíně nebo v internetových obchodech při prezentaci nabízeného zboží.
Pane, pojďte si hrát
Vizionáři Canonu představili svou vizi foto a video vybavení běžné domácnosti. Samozřejmostí podle nich budou přístroje zvládající pořizovat dnes tak módní 3D záběry. Zdokonalí se a zjednoduší možnosti úpravy a sdílení obrázků.
Dnešní software zvládá automatické úpravy jasu a barevného podání, doostření, nápravu červených očí a podobné zásahy. V budoucnu má být stejně snadné například odstranění rušivého pozadí nebo "přesazení" nasnímaných osob do jiného prostředí, vytvoření iluze pohybu a podobně. To vše bez složitého nastavování, jen pouhým poklepáním na snímek a volbou z jednoduchého menu.
Se zrychlujícím se připojením k internetu bude stále snadnější sdílet fotografie a video on-line. Potíž je v tom, že sebedokonalejší technologie člověka fotografovat nenaučí. Internet je už dnes plný neumělých amatérských fotografií, které jejich tvůrci ještě "vylepšili" čarováním s PhotoShopem a podobnými programy. Na nové technologie se tedy můžeme těšit a zároveň se jich obávat...