Téměř deset procent českých firem a organizací už podle společnosti Cisco využívá aplikace či služby umístěné na internetu, ke kterým mohou přistupovat odkudkoliv. Jde nejčastěji o podnikový software, e-mail nebo nástroje pro webové konference či spolupráci na dálku.
V této souvislosti se hovoří o takzvaném cloud computingu, tedy o práci s počítačem "v oblaku". Oblakem se rozumí síť serverů a osobních počítačů připojených k internetu. Počítač se ze samostatného zařízení mění v terminál, bránu do virtuálního světa.
Fotografie ukládáme na Flickr nebo Picasu, videa na YouTube, soubory všeho druhu do datových úložišť. Ta slouží jako soukromé schránky i jako nástroj ke sdílení dat. Soubory lze na webu i editovat: spravovat kalendář s úkoly, psát texty, vytvářet tabulky, upravovat fotografie. Vývoj směřuje k on-line operačním systémům. Právě tak by měl fungovat rovněž připravovaný Chrome OS od Googlu.
Je to bezpečné a spolehlivé?
Internetové aplikace využíváme zatím spíše k soukromým účelům, zájem firem však postupně roste. "Starý svět, v němž firmy instalovaly do svých počítačů obchodní software, mizí," prohlásil například Steve Garnett ze společnosti Salesforce.com na letošním veletrhu informačních technologií CeBIT v Hannoveru.
ČTĚTE TAKÉ: Zbývá posledních sedm procent volných internetových adres
Rychlejšímu rozšíření cloud computingu do firem však brání několik překážek. Podle generálního ředitele Cisco Systems v ČR Alexandera Winklera představuje největší bariéru pro širší zavádění "cloudových" služeb do organizací nedůvěra. Podniky se například obávají, zda budou jejich data v prostředí internetu v bezpečí a zda bude možné kontrolovat a řídit přístup k nim.
Další obavy se týkají například spolehlivosti aplikací a služeb v případě výpadku, souladu s požadavky zákonných či oborových norem nebo toho, zda bude umožněna spolupráce mezi různými systémy.
Foto: profimedia.cz