<span>Český radar</span> odhalí člověka za zdí nebo v sutinách

Věda a technika
29. 4. 2009 15:01
Využití pro radar najdou policisté, vojáci, záchranáři i hasiči.
Využití pro radar najdou policisté, vojáci, záchranáři i hasiči.

Využití pro radar najdou policisté, vojáci, záchranáři i hasiči.Na tmavém displeji přístroje přiloženého ke zdi se pohybují bílé tečky. Co bod, to terorista. Policisté tak ještě před zahájením operace vědí, s kolika zločinci mají tu čest a kde přesně je mohou očekávat...

Pardubická firma Retia dnes představila svůj vynález, mobilní radar určený pro zásahové jednotky, protiteroristická komanda, záchranáře nebo hasiče. Využití najde jak v boji se zločinem, tak při hledání lidí uvězněných v hořících budovách, v troskách po zemětřesení nebo při důlním závalu.

Radar zobrazuje pohybující se objekty, registruje i lidský dech.Radar s dosahem dvacet metrů bez problémů vidí skrz padesáticentimetrovou zeď, silnější překážky snižují jeho dosah. Neporadí si pouze s kovovými materiály. Detekuje pohyb, odhalí však i člověka zaklíněného v troskách. Dosahuje totiž citlivosti kolem jednoho centimetru, takže reaguje i na pohyb hrudního koše při dýchání. Pozorovací úhel je 130° v horizontálním a 100° ve vertikálním směru.

Skříň radaru má na šířku padesát centimetrů a s bateriemi pro čtyřhodinový provoz váží sedm kilogramů. Lze jej instalovat i na robotické vozítko a výsledky pozorování v reálném čase sledovat z bezpečné vzdálenosti.

Unikátní technologie

Technologie připomíná pohádkové vybavení policistů z TV seriálů.Podle vedoucího projektu Radima Šikla přístroj vysílá na rozdíl od běžných radarů signál v relativně široké části spektra. Při stejném výkonu jako u radaru vysílajícího jen v úzkém frekvenčním pásmu je energie více rozložena, takže signál je běžnými způsoby téměř neodhalitelný (nanejvýš mírně zvyšuje hladinu šumu), což je důležité pro utajení.

Podobnou technologii využívají i georadary, které vědcům pomáhají zkoumat geologické podloží nebo archeologické nálezy skryté pod povrchem. Protikolizní radary využitelné v automobilech jsou zatím pouze ve stadiu vývoje. Podle Šikla žádný podobný přístroj využitelný pro sledování osob za pevnými překážkami nikdo na světě nenabízí. Existující zařízení pracují na jiných principech. Známá je termovize, která má však omezený dosah a je nepoužitelná například při požáru.

Dvousečná zbraň?

Retia už přijala několik objednávek ze zahraničí, žádný přístroj však zatím neprodala. Cena se pohybuje kolem jednoho milionu korun. Firma zatím jedná pouze se státními institucemi, nevylučuje však, že v budoucnu přístroj nabídne i soukromým bezpečnostním agenturám.

Radim Šikl zdůraznil, že budou jednat pouze s renomovanými společnostmi, aby se radar tak snadno nedostal do nepovolaných rukou. Pro přístroj vyvinutý původně k záchraně lidských životů by totiž jistě našly využití i zlodějské bandy a teroristické organizace.

Foto: Retia

Autor: - von -

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ