Doba, kdy byla výkřikem módy krosna a všichni sportovci skládali své svršky a vybavení do stejných kletrů, je nenávratně minulostí. Výrobci se předhánějí v tom, aby nabídli batohy uzpůsobené nejrůznějším sportovním aktivitám.
"Mokrou kapsu používám na stoupací pásy, při delších túrách na propocené oblečení. Hlavně jsem si ale zvykl na úchytky na lyže,“ popisuje nápadité drobnosti na svém batohu brněnský programátor Ivo, který většinu zimních víkendů tráví na běžkách. Ve skříni má batohů hned několik; liší se nejen velikostmi, ale i sporty, na něž je používá. Kromě lyžařského a turistického si koupil i cyklistický. Specializované obchody nabízejí stále častěji i šikovné bágly pro in-line bruslaře... Za 720 korun si můžeme před blížícím se jarem pořídit batoh se zvláštním systémem pro nošení in-line bruslí či pásem pro uchycení skateboardu. Výrobci pamatují s úchyty a speciálními kapsami také na snowboardisty...
Specializované batohy se liší někdy nenápadnými detaily, které ocení pouze ti, kdo daný sport provozují. Horolezecké vaky mívají úchyty na cepíny, součástí batohů pro rybáře bývají židličky i boxy na návnadu, cyklistické mívají zabudovaný vodní vak, z něhož vede hadička až do úst.
Některé „vychytávky“ mají batohy pro rybáře i cyklisty: oblíbené jsou vodovzdorné kapsy na doklady, také nepromokavý povrch se hodí téměř všem. Naopak kdo se namáhá, ocení prodyšné popruhy i zadní části. Objevují se také batohy, které slibují vytvarovat se podle postavy majitele.
Zatímco v případě in-line či rybářských tlumoků kladou výrobci důraz hlavně na různé funkční detaily, v případě venkovních sportů většinou berou ohled i na váhu. Pro ty, jimž v horách na nějakém tom deku navíc nezáleží, byl vytvořen videobatoh, který zaznamená extrémní sjezd svahu nebo okolní panorama, aniž kamera zaměstnává ruce svého majitele. Kabel s hledáčkem napojeným na přístroj v batohu se dá připevnit třeba na rameno nebo na čepici.
Autor: Petra Pospěchová