Ode dneška si zájemci mohou zaregistrovat internetové domény s koncovkou .eu ve všech evropských jazycích včetně diakritiky, tedy například s dlouhými a přehlasovanými samohláskami, s háčky nebo s řeckými znaky.
Podle výkonného ředitele českého správce domén CZ.NIC Ondřeje Filipa je poměrně překvapivé, že startu domén s diakritikou nepředcházelo žádné přechodné období: "Kdo si jakou doménu zaregistruje, ten ji bude mít, a to bez ohledu na držitele stávajících domén či ochranných známek."
Hrozí tedy zneužití podvodníky, kteří si mohou registrovat adresu velmi podobnou té stávající a nejrůznějšími způsoby zneužít důvěry zákazníků.
Víc škody než užitku?
Je otázka, jak velký zájem o domény s diakritikou bude. Bude-li například česká firma používat modelovou adresu www.našefirmička.eu, zahraničním zákazníkům tím situaci rozhodně neusnadní. I český uživatel navíc může váhat, jaký je správný název domény. Náš on-line deník se například běžně prezentuje jako TÝDEN.CZ, protože všichni uživatelé internetu jsou zvyklí psát adresy bez diakritiky. V evropské doméně ale najednou nebude jasné, zda by skutečná adresa byla tyden.eu, nebo týden.eu.
Chcete-li si zaregistrovat doménu žluťoučkýkůň.eu, máte ji mít (pokud vás někdo nepředběhne), ale zvažte, zda vám taková adresa nepřidělá zbytečné problémy.
O možnosti registrace domén s háčky, čárkami a kroužky několikrát uvažovalo i sdružení CZ.NIC, opakovaně ale rozhodlo, že je zavádět nebude. Důvodem byl malý zájem firem i koncových uživatelů.
ČTĚTE TAKÉ: Případné zavedení domén s diakritikou se opět odkládá
Uživatelé ze zemí EU si dosud zaregistrovali přes tři miliony domén s koncovkou .eu. Čechům patří s 90 tisíci registrovanými doménami osmé místo mezi unijními zeměmi. Nejvíce domén .eu připadá na Německo (936 tisíc) následované Nizozemskem (426 tisíc) a Velkou Británií (322 tisíc).
Foto: profimedia.cz