Dotykové displeje simulují stisk skutečných tlačítek

Věda a technika
29. 11. 2010 14:48
Dotykové displeje jsou v módě. Mnohým uživatelům ale vadí, že svými prsty necítí ovládací prvky.
Dotykové displeje jsou v módě. Mnohým uživatelům ale vadí, že svými prsty necítí ovládací prvky.

Dotykové displeje se těší stále větší oblibě, mají však jeden nedostatek: chybí jim výraznější hmatová odezva. Ne každému je kontakt s hladkým povrchem příjemný, ovládání není tak jisté jako u klasické klávesnice a tlačítek. Ale i tento problém má řešení.

Microsoft si nyní ve Spojených státech patentoval technologii umožňující vyrobit dotykový displej, z něhož pod prsty doslova vyrůstají tlačítka. Displej je pokryt vrstvičkou plastu s tvarovou pamětí, která je rozdělena do buněk o stejné velikosti jako obrazové body displeje.

Speciální plast reaguje na ultrafialové záření vysílané zespoda. Při určité vlnové délce ztvrdne a vystoupí nad okolní povrch, při jiné naopak změkne a vrátí se do původní polohy. Změnou vlnové délky UV záření tak lze na povrchu displeje vytvářet dočasná, mírně vyvýšená tlačítka.

Technologie je zatím vhodná spíše pro velké dotykové displeje (Microsoft nabízí například "stůl" Surface vhodný pro různé prezentace nebo hraní her), ne pro malé displeje telefonů a tabletů.

Iluze třetího rozměru

Patentovaná technologie se hodí například pro zařízení Surface od Microsoftu.Microsoft není jediný, kdo se o něco podobného pokouší. Není ani nutné vytvářet skutečná tlačítka vystupující nad povrch. Lze si vystačit i s pouhou iluzí.

Kalifornská firma Immersion například vyvíjí miniaturní piezoelektrické motory reagující na tlak. Rozvibrují displej pod prstem tak, aby hmatová tělíska v kůži tyto miniaturní pohyby vnímala podobně jako stisk reálně existující klávesy. Neurolog a informatik Gabriel Robles De La Torre ze Ciudad de México na podobném principu sestrojil hladký povrch, na němž prst zřetelně cítí neexistující ostrou hranu.

Inženýr Ed Colgate z americké Northwestern University umí naopak zvýšit zdánlivou kluzkost povrchu. Vibrace o vysoké frekvenci a kmitu o výšce pouhé dvě tisíciny milimetru fungují jako pumpa, takže prst se pohybuje na vzduchovém polštáři a nad povrchem hladce klouže.

Podobné triky by v blízké budoucnosti měly pomoci vylepšit dotykové displeje, aby jejich ovládání bylo stejně pohodlné a intuitivní jako použití klasické klávesnice.

 

Autor: - von -Foto: Profimedia , Microsoft

Další čtení

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Acer představuje dva nové herní monitory: Predator XB323QK V4 s rozlišením 4K UHD a Nitro XV240 F6 s „ultrarychlým“ displejem

Věda a technika
5. 5. 2025

Druhého Kingdom Come studio prodalo tři miliony kopií, v květnu vydá rozšíření

Věda a technika
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ