„Všechno to spočítá za vás,“ shrnuje učitelka Alice Neumannová první pololetí s elektronickou třídní knihou. Pražské Gymnázium Botičská je jednou ze zhruba třiceti škol, jež zrušily papírové třídnice a nahradily je počítači.
Učitel vejde do třídy a pustí počítač, který stojí na katedře. Tak začínají už půl roku hodiny v pražském Gymnáziu Botičská. Na obrazovce se objeví formulář podobný stránce v třídní knize: kantor zapíše probíranou látku a klepne na jména dětí, které chybějí. Do počítače se zapisují také všechny známky a osobní údaje. Každý učitel ví o každém žákovi všechno.
Jedním klepnutím lze například zjistit veškeré známky: jaký měl student průměr v jakémkoli předmětu a jakou známku na vysvědčení. Učitel hned také vidí absence: omluvené modře, neomluvené výstražnou červenou. Zaznamenány jsou všechny hříchy; kdo přišel pozdě na hodinu a kdo se nepřezul. A kdo má rád žebříčky, najde tu třeba „top ten“ absentérů.
Svůj přístup do systému mají také děti a jejich rodiče. Vidí známky, školní akce, změny v rozvrhu: „Díváme se hlavně na suplování. Že si třeba můžeme druhý den o hodinu přispat,“ komentují to druhačky Anička a Iva.
Elektronická třídní kniha je jednou z aplikací systému „Škola Online“. Ten využívá řada škol, například všechny střední školy v Karlovarském kraji nebo všechny základní školy v Plzni. Skoro nikde se však ještě neodhodlali zrušit papírové třídní knihy.
„Největší problém je v tom, získat do každé třídy počítač,“ komentuje to Eva Kotrčová, zástupkyně ředitele z Botičské. Tam využili komputery vyřazené z počítačových pracoven. Pak už systém pracuje za učitele. Zvykli si na něj i starší pedagogové. Jitka Švestková učí už třiačtyřicet let: „Já myslím, že to je dobře, když se všichni kantoři naučí aspoň trochu na počítači,“ říká. Novému systému však nedůvěřuje úplně: všechny známky si přece jen radši píše také do notesu, jak byla vždycky zvyklá.
Autor: -vkv-