Energetika spasena: jezdit lze na jablka, listí i smetí
23.06.2007 11:44
Fruktózu z ovoce lze přeměnit v nové palivo pro spalovací motory automobilů. Obsahuje jen malé množství uhlíku a je výrazně účinnější než bioethanol, lihová náhražka benzinu.
Objev publikovali američtí vědci v časopise Nature. Palivo z ovoce, dimethylfuran, má podle autorů oproti lihu samé výhody: z téhož množství lze získat o 40 procent více energie, neodpařuje se tak snadno jako líh či benzin.
Nezávisle na Američanech přišli britští vědci s výpočty, podle nichž do šesti let nahradí třicet procent britské spotřeby motorové nafty bionafta vyráběná prakticky z jakéhokoli odpadu včetně plevele, plastových sáčků či odpadového dřeva. Do té míry prý pokročili s technologií zvanou zkapalňování biomasy.
Rychlejšímu zavedení technologie brání náklady. Nové továrny budou zhruba desetkrát dražší, než provoz dosavadních rafinerií na výrobu bionafty.
Ve snaze snížit energetickou závislost na dovážené ropě tlačí vlády zemí v západním světě na co nejširší uplatnění biopaliv, k nimž patří bionafta i palivový líh. Biopalivem je jakákoli hořlavina rostlinného původu bez ohledu na objem škodlivin uvolňovaných při spalování.
Kritici poukazují na růst cen potravin zapříčiněný orientací zemědělců na plodiny, z nichž se biopaliva vyrábějí. Plantáže cukrové třtiny pro výrobu lihu v Jižní Americe a olejových palem pro výrobu bionafty v Indonésii navíc požírají deštný prales.
Proklamovaná ekologická šetrnost dosud vyráběných biopaliv je tedy sporná. Objevy amerických a britských vědců by se mohly ukázat jako cesta ze slepé uličky.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.