Vlády v Evropské unii musí do roku 2020 zdvojnásobit roční výdaje na výzkum a vývoj vyspělých technologií na 11 miliard eur (283,6 miliardy Kč), aby unie nezaostávala za špičkami světa. Prohlásila to evropská komisařka pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová.
Komise chce plánem Digital Agenda zvýšit v následující dekádě počet Evropanů, kteří využívají veřejných i komerčních služeb po internetu. Kroesová připomněla, že třicet procent Evropanů nevyužilo internet nikdy.
Jen jedno procento Evropanů má přístup k optickým sítím s rychlým přenosem, zatímco v Japonsku je to dvanáct procent a v Jižní Koreji patnáct procent.
ČTĚTE TAKÉ: České firmy si zvykají na internetové aplikace. Riskují?
Evropa také zaostává za konkurencí ve vývoji průlomových technologií. Důvodem jsou slabé investice, které v Evropské unii dosahují 40 procent stavu v USA. Překážkou jsou také hranice států omezující přístup k celoevropským digitálním a telekomunikačním službám i přístup k obsahu.
Digital Agenda zahrnuje kroky, které mají zlepšit standardy informačních technologií a kompatibilitu, omezit regulační bariéry a zjednodušit správu digitálních práv duševního vlastnictví. Cílem je také zvýšit podíl plateb elektronickou cestou. Komise chystá celou řadu opatření včetně 31 evropských zákonů během dvou až tří let.
Komisařka nastínila i další cíle programu. Všichni obyvatelé EU by měli mít dostupný širokopásmový internet do roku 2013. A do roku 2020 by měla mít rychlý internet s přenosem nad 30 megabajtů za sekundu nejméně polovina domácností.
Foto: profimedia.cz