Nadzvuková kapka léku vstřelená skrz kůži do těla, nebo raději náplast s množstvím miniaturních jehel? Nápadů, jak zbavit lidi strachu před injekční stříkačkou, není nikdy dost.
Deset procent populace prý trpí fobií z injekčních jehel, většina ostatních je z představy vpichu přinejmenším neklidná. Dobrou zprávu pro ně má výzkumný tým společnosti HP, který vyvinul náplast obsahující množství drobných jehliček. Ty jsou tak tenké a krátké, že projdou povrchem kůže, ale nedosáhnout k nervům. Díky tomu by mělo být podávání léků zcela bezbolestné.
Náplasti dávkující léky do těla se už dnes používají, nejrozšířenější jsou zřejmě antikoncepční nebo protikuřácké s nikotinem. Tento způsob absorpce přes kůži lze však použít jen pro některé látky, mnohé totiž mají příliš velké molekuly, než aby prošly kůží. Jiný systém používá zařízení vynalezené Samirem Mitragotrim z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře. Drobné dávky léku ve formě kapaliny vystřeluje proti kůži, takže se tekutina dostane pod povrch. Princip je známý a používaný už padesát let, ale teprve správná kombinace mnohem menších dávek a řízené síly zajistí, že lék nevtrhne bolestivě několik milimetrů hluboko, ale téměř neznatelně pouhých dvě stě mikrometrů.
Společnost Sontra jde na věc ještě jinak. Jejich SonoPrep kůži sice narušuje, ale pomocí nízkofrekvenčního ultrazvuku. Lékař pacientovi přiloží ke kůži trubičku spojenou s přístrojem velikosti walkmana a na dobu patnácti vteřin spustí zvukové vlny. Člověk prý cítí svědění, ale nic víc. Poté je kůže připravena pohodlně a rychle vstřebat lék na ní nastříknutý. Sontra nyní vyvíjí zařízení fungující obráceně: je určen k odběru kapky krve pro „bezbolestný“ test hladiny cukru, takže potěší těžké diabetiky.
Konvenční přístup, ovšem dotažený k dokonalosti, představuje 0,2 milimetru široká jehla Microtaper od japonské společnosti Terumo. O pětinu tenčí jehla, než jsou běžně používané, prý výrazně snižuje bolest. Postup výroby je netradiční: nejde o provrtaný váleček, ale o srolovaný tenký plíšek.
Autor: -lbz-