Vyzkoušeli jsme
Jak konverzuje robot, jenž prošel testem umělé inteligence

11.06.2014 12:46 Rozhovor

Eugene Goostman je konverzační robot, který jako první v historii prošel Turingovým testem a dokázal přesvědčit třetinu lidských porotců, že je člověk. Záznamy konverzace s rozhodčími nejsou bohužel zatím k dispozici. Budou pravděpodobně až v odborném článku, který o soutěži vyjde. Může to trvat i několik měsíců. Program Eugene Goostman ovšem na webu k nalezení je.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Ki P (3 hlasy) 11.06.2014 13:30

    Ten robot ... pokládal otázky a psal tučným písmem? :-)

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Teda musím říct, že někteří lidé opravdu nějak takhle mluví. V hospodě to slyším dost často. Ale na to, abych se s takovým člověkem vybavoval, bych asi musel být hodně zoufalý.

0 hlasů

To mi pripomina stare textove adventury, coz jako videohra akorat misto dvou ci tak tlacitek se vsechno psalo do textoveho radku od "move north" po kdovico...
Osobne mi moc nesedi prirovnavani skriptovaneho bota k umele inteligenci, neco ve smyslu viz napriklad:
Kdyz user da vykricnik: "Kdo si myslis, ze jsem?" Kdyz user da otaznik: "Chatbot neni to same co orakl." a podobne.

Vsak mi je jasne, ze se rozborem tehoz dostavame k celym tem zalezitostem ohledne psychologickych modelu a podobne, i k zalezitostem jako co ze to je inteligence anebo mysleni, zaklady tehoz, atd. Napriklad mnozi behavioraliste by tvrdili, ze clovek vlastne je jako robot, kdezto mnozi hlubinari by tvrdili, ze to jak clovek byl necemu naucen ma mnohem vetsi dopad na jeho zivot (respektive na jeho psychiku po cely zivot) nez obsah toho nauceneho jako takoveho. Jisteze, i v akademickych kruzich temat ktera nutne nejsou tak uplne jednoznacna (z pohledu pozvani predstavitelu vicero univerzit a snahy o souhrn ktery by byl jako sjednotici teorie) je vicero a cele to je docela jako casove na dlouhou streku, jakoze i pokud se o to zajima laik byt´ jen skrz vedecko-popularni knihy, tak to stejne nejaky ten cas zabere i k osvojeni si nejakeho hrubeho nacrtu, natoz potom kdyz tech nacrtu je vicero a nutne nevychazi jako z uplne stejne metodiky.

0 hlasů

Tak ci tak, co se tyce interakce s NPC ve videohrach, tak casto ani neni potreba znat dany jazyk. Napriklad adventurky kde se neda failovat, tak se klikne na kazdou z davanych moznosti konverzace a pripadne to spusti dalsi objective ci podobne. Trochu neco jineho je potom napriklad videohry ze serie Fallout, kde k te konverzaci jsou ruzne faktory (napriklad charisma hracske postavy) anebo kdyz se rekne neco cim se NPC nastve tak NPC prestane konverzovat, vsak opet jiste jako proste skriptovane a jako ze v ramci tech her nejde jako delat veci ktere nejsou zamyslene tou hrou (napriklad nektere NPC jde narekrutovat, ale jen ti nektere NPC). Takze pro mnohe pochopitelne docela slaba iluze jakehokoliv interpersonalniho kontaktu. Pro dalsi, jako napriklad ja, je napriklad L.A. Noir (coz jsem si vcera ve sleve koupil a jeste nevyzkousel) zajimavy, ze stranou videohry detektivka jako takova tam je cele ohledne toho, ze mimika obliceje na NPC kdyz se konverzuje, coz pochopitelne vychazi z nejakeho modelu, ale pokud mluvime o interaktivnich filmech/divadle kde i profesionalni herci, respektive, pokud mluvime o tom, ze profesionalni herec bude brzo mit docela spoustu moznosti jak si oblect jakykoliv avatar do virtualni hry, filmu, kuse, ... tak to je myslim prinejmensim jako docela zajimave.

0 hlasů

*Noire

0 hlasů

Ten robot je z Ruska? Proč o tom vůbec píšete?

0 hlasů

Není z ruska, předstírá že je z ukrainy. Naprogramovali ho na univerzitě v princetonu (Anglie).

0 hlasů

Sakra není to Sanderův nevej job? Už jsem ho tu dlouho neviděl a taky jsem mu mnohokrát říkal, že nejsem multinick.

0 hlasů

Ten robot ... pokládal otázky a psal tučným písmem? :-)

3 hlasy




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov