První z velké čtyřky nahrávacích společností přestává chránit svou internetově prodávanou hudbu systémem proti nepovolenému kopírování. Spustí lavinu, díky níž bude využívání internetové muziky jednodušší?
Nesčetné milovníky hudby už od počátků on-line prodeje písní trápí systém technologie pro ochranu autorských práv (DRM, Digital Rights Management). Existují totiž různé druhy a žádný z nich nepodporují všechny počítačové programy a všechny digitální přehrávače. To znamená, že lidé nakupující hudbu z internetu často nemohou skladby přehrát na svém počítači nebo MP3 přehrávači.
Proti používání DRM, které brání přehrávání souboru na větším množství zařízení a jeho dalšímu kopírování, se už dávno staví nejen uživatelé, ale i mnozí hudebníci a v neposlední řadě i sami on-line prodejci. Největším skokem bylo před necelými dvěma měsíci prohlášení Steva Jobse, šéfa společnosti Apple, která provozuje největší světový obchod iTunes, že DRM by bylo nejlepší opustit. Jeho slova padla na úrodnou půdu. Po měsíci spekulací potvrdilo studio EMI rozhodnutí, že své písně nabídne nejprve Applu a později všem prodejcům bez DRM. V Česku je to prý otázka několika dnů či týdnů.
Ačkoli si lidé budou muset připlatit (cena na iTunes se u nechráněných skladem zvýší asi o dvacet procent), všichni krok vítají a doufají, že se ostatní nahrávací společnosti přidají. Jobs věří, že do konce roku bude polovina písní bez DRM.
Také v Česku se zákazníci zatím trápí. Před půlrokem s pompou spuštěné první obchody s větší nabídkou populárních skladeb (I-legalne.cz, Allmusic.cz i t-music.cz) používají DRM. Kvůli tomu lze hudbu poslouchat jedině na počítači s operačním systémem Windows XP a nejnovější verzí přehrávače Media Player. Lidé zvyklí používat jinou konfiguraci obchody ihned prokleli a shodli se, že za takovou službu nemá cenu platit.
Na české iTunes se zatím marně čeká, ze zahraničí nakupovat nelze. Kvůli tomuto přes-
hraničnímu omezení však na Apple nyní tlačí Evropská unie, takže naděje žije.
Autor: -lbz-