Kam Američan nemůže, nastrčí robota
06.08.2007 15:38
První ozbrojení roboti míří na irácká bojiště. Mají automatické zbraně a spadají pod třetí pěchotní divizi se základnou jižně od Bagdádu.
Americké oddělení významné britské zbrojařské skupiny QinetiQ oznámilo, že třetí pěší divize, která má základnu na jih od Bagdádu, zakoupila tři roboty Talon sword. Jsou upravenou verzí vozítek pro zneškodňování bomb, která se používají po celém světě
Vojáci operují s roboty pomocí speciálně upraveného laptopu, kde je joystick, ovládání a tlačítko „zabít“, které robota zničí, když se akce nezdaří.
Podle vojenského časopisu Defence News objednala americká armáda osmdesát dálkově ovládaných robotů. Avšak problémy s penězi způsobily, že jich slouží jen zlomek.
Stroj je osazen kulometem M240, nebo padesátimilimetrovými puškami. Podle svého určení má být nejúčinnější při nájezdech na tábory nepřítele.
Velitelé nyní mohou ušetřit životy, když pošlou stroj tam ,kde hrozí léčka nebo přepadení. „Kdykoliv použijete technologii, aby zabránila ublížení americkému vojákovi, tak to stojí za každou penny,“ řekl podle britského deníku Telegraph,John Saitta, konzultant projektu. „Tihle roboti mohou být použiti jako násobitel už tak dost významné síly na bitevním prostoru,“ dodává.
Ačkoliv se použití strojů ve válce objevuje už od dob filmu Terminátor, současné modely jsou daleko „pozemštější“. Vypadají spíše jako svlečené tanky, než jako napodobenina člověka.
Navíc je možnost nasazení robota limitována terénem a intenzitou bojů v oblasti. Cena okolo čtyř milionů korun je ale relativně příznivá pro Pentagon, který zápasi s chronickým nedostatkem peněz.
Operace v Iráku a v Afghánistánu přinesly trvalý vědecký rozvoj v armádě. Minulý měsíc představily vzdušné síly Spojených států bezpilotní letoun Reaper (Sekáč) schopný shodit až 1,5 tuny laserových bomb na cíl.
Američané včera slavili úspěch, když oznámili smrt Hajsáma Sabaha al-Badra, který byl zodpovědný za útok na Zlatou mešitu zvanou al-Askaríja v Sámaře 22. února 2006. Velitel kajdistů ("emír") v provincii Saláh ad-Dín al-Badr byl zabit při letecké akci spolu s 79 dalšími partyzány.
Nicméně válka je stále nákladnější a stojí USA, podle agentury Reuters, deset miliard dolarů měsíčně. Což dává zajímavé číslo 3850 dolarů za vteřinu.
Na fotografii: Robot Talon sword při testech, nedatováno
FOTO: defensereview.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.