Klávesnici s myší zvoní hrana, přichází ovládání dotykem
25.03.2009 11:43 Původní zpráva
Dotykové šílenství, které rozpoutal Apple počátkem roku 2007 uvedením iPhonu, se zřejmě brzy stane fenoménem také v oblasti počítačů. Prvním náznakem, že by tomu tak skutečně mohlo být, je uvedení několika multidotykových PC.
Dotykové obrazovky nejsou žádnou novinkou, jejich počátky se datují už do 60. let minulého století. Ke komerčnímu provozu dochází ovšem až v 70. letech, kdy jsou nasazovány do veřejných počítačových terminálů, například do prodejních systémů a bankomatů. Od 90. let se s nimi můžeme běžně setkat také v mobilních zařízeních - PDA přístrojích, komunikátorech a telefonech.
Zatímco dříve měly dotykové obrazovky za úkol pouze suplovat klávesnici a myš, s nástupem iPhonu s multidotykovým rozhraním dostaly nový rozměr a jejich popularita začala prudce narůstat. Apple totiž použil touchscreen coby hlavní ovládací prvek a celý systém přizpůsobil tak, aby ho šlo intuitivně ovládat pouze pomocí prstu.
Dnes prakticky neexistuje výrobce mobilů, který by neměl svůj dotykový model. Dokonce i světová jednička Nokia, jež se použití dotykových displejů dlouho bránila, tomuto trendu podlehla a dotykovým ovládáním opatřila pátou edici mobilního operačního systému Symbian. Podle analytické společnosti Strategy Analytics se jenom za loňský prodalo okolo 37 milionů mobilů s dotykovým displejem.
Microsoft Surface - počítač budoucnosti?
Microsoft Surface je počítač ve formě stolku ovládaný 30" obrazovkou s rozlišením 1024 x 768 bodů, který přináší zcela nové možnosti interakce a práce s informacemi. Plocha obrazovky rozpozná až 52 dotyků současně, takže na ní lze najednou pracovat všemi deseti prsty.
Systém reaguje rovněž na pohyby rukou díky pěti zabudovaným kamerám, které je snímají. Zároveň umí rozeznat předměty, jež jsou na obrazovce položeny. K ovládání lze použít i speciální tužku či štětec. Bez tradičních ovládacích prostředků, jako je myš či klávesnice, mohou uživatelé snadno, rychle a především intuitivně pracovat například s fotografiemi, internetem a dalšími aplikacemi.
Microsoft sice vývoj takového počítače ohlásil už před několika lety, praktické uplatnění však nachází teprve nyní. Jeho prostřednictvím byl například na Mezinárodním autosalonu v Ženevě představen nový automobil Škoda Yeti.
Odtud pramení i jeho využití, které je směřováno zatím jen do firemní sféry, například v prodejnách, hotelích, výstavách nebo restauracích. Pro domácí uživatele zatím není určen, čemuž odpovídá i jeho vysoká cena 13 500 dolarů (271 tisíc korun).
Dotykové počítače přicházejí
Zatímco zařízení typu Microsoft Surface jsou pro obyčejné uživatele zatím spíše hudbou vzdálené budoucnosti, již během následujících několika let by se mohlo multidotykové ovládání masově rozšířit i mezi běžné počítače. Microsoft s ním ostatně počítá ve svém novém operačním systému Windows 7.
Důležitá je rovněž podpora ze strany výrobců hardware. I zde se zdá, že trend dotykových počítačů je nezadržitelný. Na ovládání prsty sází například i na našem trhu dostupný HP TouchSmart, nebo Dell Studio 19, který je od března k dostání v Japonsku.
Do třetice lze jmenovat Asus Eee Top ET1602. Je levnější než jeho konkurenti, stojí jen 15 tisíc korun. Kromě toho přichází s vlastní nadstavbou operačního systému uzpůsobenou pro efektivní ovládání dotykem.
Foto: HP, Dell, Microsoft, Asus
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.