Při příležitosti zákaznických dnů na počátku dubna představí Kovosvit MAS hlavní z letošních novinek své produkce. Ve světové premiéře uvede v dubnu stroj WELDPRINT 1000 5AX, jenž spadá do kategorie Hybrid Manufacturing (HM) a umožňuje vytváření kovových dílů metodou 3D tisku a jejich následné obrábění v jednom pracovním prostoru. Jde o jedinou technologii pro vytváření kovových dílců (AM) vyvinutou plně v České republice, která již prošla patentovým řízením.
Po kritickém roce 2016, kdy šlo Kovosvitu MAS o přežití, se tradiční česká strojírenská firma z jihočeského Sezimova Ústí nadechuje k dalšímu rozmachu a pro rok 2017 připravuje celou řadu výrobních novinek, které bude v průběhu roku postupně uvádět na trh. Stroj WELDPRINT 1000 5AX, který podnik vyvíjel ve spolupráci s ČVUT, patří k nejvýznamnějším a je nejlepším důkazem rozvoje společnosti.
"Přes všechny trable držíme silný technický vývoj a nechceme v něm zpomalit," říká Libor Kuchař, generální ředitel Kovosvitu MAS. Na projektu, jehož výsledkem je nový stroj WELDPRINT 1000 5AX, podnik spolupracuje s Výzkumným centrem pro strojírenskou výrobní techniku a technologii (RCMT), ČVUT v Praze, Fakulta strojní. Podle plánů bude projekt pokračovat až do roku 2021.
Aditivní technologie za třetinovou cenu
Na zákaznických dnech v Kovosvitu MAS tak uvidí odborná i široká veřejnost novinku, která umožňuje pomocí aditivní technologie vytváření složitějších a jiným způsobem obtížně nebo nákladně vyrobitelných strojírenských dílců: skořepin, plných objemů, vnitřních kanálů a dutin, výztužných vnitřních struktur a podpůrných vnějších struktur. WELDPRINT 1000 5AX zároveň umožňuje následné pětiosé obrábění vytvořených dílců v jednom prostoru.
Hlavní výhodou technologie je její relativně nízká cena, na dílci vytvořeném touto technologií dosahují náklady 25-30 % ceny nákladů konkurenčních technologií. Konečná cena takto vyrobeného dílce představuje 2500 až 3500 Kč na kilogram - podle použitého materiálu -, což otevírá možnosti 3D tisku i pro běžné strojírenství. Uživatelem stroje WELDPRINT 1000 5AX může být i běžná malá a středně velká strojírenská firma. Zajímavý je i pracovní prostor: technologie umožňuje výrobu dílců do rozměru 500 x 500 x 400 mm.
Další produkční novinky na veletrhu v Brně
Na zákaznických dnech v dubnu uvede Kovosvit MAS i další novinky. Ke svým obráběcím strojům typu MCV například nově nabídne robotické zakládací stanoviště, což ulehčí práci obsluhujícímu personálu, sníží prodlevy stroje a rovněž se zvýší rychlost i přesnost samotného procesu založení dílce. U dalšího ze svých strojů s označením SP 430 bude k vidění inovovaný řídicí systém od firmy Siemens.
Další novinky ve své produkci představí Kovosvit MAS ve druhém pololetí, konkrétně u příležitosti Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. "Nejzásadnější bude doplnění strojů řady MCU o stroj MCU 450 umožňující pětiosé obrábění. Další novinkou, kterou představíme v Brně, bude inovace našich tříosých center typu MCV 754," doplňuje generální ředitel Libor Kuchař. Letošní rok tedy bude pro Kovosvit MAS z pohledu nových produktů a inovací výjimečný.
Kovosvit MAS je významným zaměstnavatelem v jihočeském regionu. V minulém roce se potýkal s existenčními problémy, nicméně ty díky vstupu Industry Innovations Jaroslava Strnada, českého průmyslníka a majitele holdingu Czechoslovak Group, překonal. Stabilizovaná firma letos plánuje obrat ve výši 1,6 miliardy korun a zisk ve výši padesáti milionů. Kromě výroby obráběcích strojů je druhým pilířem produkce Kovosvitu MAS slévárna.
Kovosvit MAS představí stroj umožňující 3D tisk
Věda a technika
19. 2. 2017 05:15Vnitřní struktura dutého dílce vidlice.
Autor: - red -Foto: archiv