Pískají, zablokovávají se, straší zloděje...
Moderní telefony nabízejí nové způsoby, jak zabránit kapsářům v používání přístroje. Ochrání také osobní data, třeba telefonní seznam nebo fotografie.
Zloděj vytáhne nic netušícímu muži z kapsy mobil a svižně odkráčí pryč. O několik minut později vylekaně vytahuje z kapsy pištící přístroj. Tak funguje nová služba britské společnosti Remote XT, jež má znesnadnit práci zlodějům a uklidnit lidi, kteří své telefony často ztrácejí. Jakmile majitel zjistí, že přístroj postrádá, zavolá společnosti Remote XT a nahlásí ztrátu. Technici na dálku telefonu přikážou, ať smaže všechna data, zablokuje se a začne hlasitě pískat. Tím buď prozradí zloděje, nebo usnadní nalezení. Podobné služby nabízí více společností. Bohužel fungují jen v kombinaci s dražšími „chytrými“ telefony vybavenými operačním systémem Windows Mobile. Navíc se za bezpečnostní službu platí až deset liber měsíčně.
Elegantnější řešení představuje program Guardian. Funguje jen v telefonech se systémem Symbian 60, ten však mají všechny dražší přístroje od největšího výrobce, společnosti Nokia. Program lze zdarma stáhnout na internetu (http://www.symbian-toys.com/Guardian.aspx) a majitel díky němu může svůj mobil ovládat na dálku ve chvíli, kdy o něj přijde. Program totiž při každém zapnutí telefonu kontroluje, jaká je v něm vložena SIM karta. Pokud jde o tu správnou, nic nedělá. Jestliže je v přístroji cizí karta, program se zneviditelní (uživatel o něm neví, nemůže ho ani odinstalovat) a na zvolené číslo pošle SMS s informací o neoprávněném používání telefonu. Pravý majitel pak může na mobil posílat textové zprávy, podle kterých program jedná. Lze tak na dálku smazat telefonní seznam, obrázky, hudbu nebo uložené SMS, přístroj zablokovat nebo na něm nechat zobrazit libovolnou textovou zprávu, třeba: „Mám tě, zloději!“
Tento měsíc přišel v Japonsku na trh nejbezpečnější telefon, který je zajištěn jako přístroj tajného agenta. Panasonic P903i se prodává s plastovou kartičkou velikosti vizitky. Tu si majitel vloží do kapsy nebo peněženky, zkrátka jinam, než kde nosí telefon. Karta a přístroj jsou bezdrátově spojeny. Jakmile se od sebe vzdálí tak, že ztratí signál (asi patnáct metrů), mobil se zablokuje. Odblokování pak vyžaduje ověření majitele. Nikoli číselným heslem, ale důmyslněji: přístroj má čtečku otisků prstů a analyzátor hlasu. Systém lze obehrát, pokud zloděj napodobí tajný signál karty, podobně jako zloději aut napodobují vysílání „dálkových ovladačů“. To však vyžaduje vybavení a znalosti daleko přesahující možnosti většiny kapsářů.