Mobilní aplikace pro varování po atentátu v Nice dlouho mlčela

Věda a technika
15. 7. 2016 16:10
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Aplikace SAIP pro mobilní telefony, kterou nechala vyvinout francouzská vláda kvůli včasnému varování občanů před hrozbami, mlčela více než dvě hodiny po útoku v Nice, kde ve čtvrtek večer zahynulo 84 lidí. Na selhání aplikace upozornil v pátek list Libération na svém webu. V době útoku atentátníka za volantem bílého kamionu se na promenádě v Nice podle místní radnice nacházelo na třicet tisíc lidí.

Vládní aplikace byla vymyšlena speciálně pro podobné kritické situace. SAIP, což je ve francouzštině zkratka pro systém varování a informování obyvatelstva, má vyslat varování občanům, kteří si ji stáhli do svých chytrých telefonů, a to v případě, že se vyskytují v místě, kde hrozí atentát. "Proč tedy aplikace mlčela ve chvílích, kdy Nice zachvátila hrůza a panika z kamionu šířícího zkázu na promenádě?" ptá se list.

První informace o hrůzném řádění kamionu na promenádě se objevily ještě před jedenáctou hodinou večer, ale podle SAIP se nic nedělo. A tak tomu zůstalo i o půlhodinku později, kdy starosta Nice a zakrátko i prefektura nabádaly obyvatele, aby zůstali doma. Následně je četnictvo žádalo, aby neznemožňovali policejní operaci, radnice vybízela k solidaritě a ministerstvo vnitra dávalo doporučení - jen podle aplikace se pořád nic nedělo, pozastavil se deník a dodal, že takové mlčení šokovalo a naštvalo spoustu lidí; od června si ji totiž mohly stáhnout statisíce a možná i miliony občanů.

Zatímco ministerstvo vnitra a vládní informační služba slibovaly, že aplikace bude s to reagovat během 15 minut, ve skutečnosti přerušila své mlčení až v 1.34. Zatím se lze jen domýšlet, zda došlo k chybě, anebo je celý systém příliš těžkopádný. Zástupci firmy, která aplikaci vyvíjela a měla spravovat, byli sice už dnes předvoláni na ministerstvo vnitra, ale slabiny měly být podle listu odhaleny a napraveny mnohem dříve. Útěchou sotva může být, že přenos informací přes sociální sítě fungoval.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ