Materiál desetkrát silnější než železo, to je tzv. grafen-gyroid. Navrhli ho vědci z Massachusetts a teď věří, že brzy nahradí například stavební materiál v architektuře. Přestože už grafen samotný je odolnější než železo, jeho využití v praxi doposud nebylo možné. Vědci za pomoci počítačového modelování vynalezli tvar, který těžké materiály umožní nést a mohl by být přínosem třeba při stavbě mostů.
Patnáct let trval vynález grafenu, ultratenké vrstvy uhlíku pevnější než železo. Ten ale ve dvojrozměrné, ani trojrozměrné podobě nemá dostatečnou nosnost, aby byl v praxi užitečným. Vědcům z Massachusettského technologického institutu (MIT) se podařilo vyvinout lehký, ale přitom odolný útvar, tzv. grafen-gyroid, který své předchůdce překoná. Je totiž až desetkrát silnější a má vysokou odolnost.
"Můžeme použít tento druh materiálu, jako náhradu za mnoho materiálů používaných ve stavebnictví a infrastruktuře, jako jsou mosty, nebo jako náhrada za ocel a beton," řekl pro web CNN Zhao Qin, jeden z výzkumníků, kteří na vývoji materiálu na katedře MIT pracovali.
Motýlí křídla a korály jako šablona pro nový materiál
Pro vývoj nové odolnější struktury, hledali vědci inspiraci u motýlů, korálů i mořských ježků. Na mikroskopické úrovni pak pozorovali například gyroid - porézní strukturu, jakou má například houba. Tu poté při svých pokusech shledali nejúčinnější. Snažili se také za pomocí plastových vloček zhustit umělou hmotu tak, aby co nejvíce vydržela. Jako nejúčinnější se nakonec ukázalo následovat už existující struktury z říše biologie.