Motýlí křídla pomohou <span>chránit bankovky</span> před paděláním

Věda a technika
31. 5. 2010 17:13
Za barvy motýlích křídel nemohou pigmenty, ale struktura povrchu.
Za barvy motýlích křídel nemohou pigmenty, ale struktura povrchu.

Za barvy motýlích křídel nemohou pigmenty, ale struktura povrchu.Fyzikové z Cambridge pomocí nanotechnologií napodobili povrchovou strukturu motýlích křídel a tím i jejich fantastické barvy. Metoda by mohla najít využití v optických ochranných prvcích na bankovkách a dalších dokumentech ohrožených paděláním.

Za proměnlivé barvy lesklých motýlích křídel nejsou zodpovědné pigmenty, které by bylo možno chemicky syntetizovat. Vznikají díky fyzikálním vlastnostem povrchu šupinek na křídlech. (Barvy mnoha druhů motýlů jsou sice dány i přítomností pigmentů, některé druhy se však spoléhají zcela na fyzikální principy - například indonéský otakárek Papilio blumei.)

Motýlí křídlo je poseto mikroskopickými krátery.V šupinkách se střídá několik vrstev kutikuly a vzduchu, přičemž výsledný tvar připomíná mikroskopickou obdobu plata na vajíčka. Jako by křídla pokrývaly mělké krátery uspořádané do pravidelných vzorců.

Od takto tvarovaného povrchu se odrážejí různé vlnové délky světla různě. Výsledná barva tak záleží na úhlu dopadajícího světla, na úhlu, pod kterým je povrch pozorován i na optickém uspořádání oka, které motýla pozoruje. Predátor například (ne)vidí zeleného motýla ztrácejícího se v zeleném podrostu, zatímco příslušníci stejného druhu vidí pestré obrazce.

ČTĚTE TAKÉ: Nátěr napodobující žraločí kůži zvýší efektivitu letadel

Křídlo z titanu a hliníku

Umělý povrch z atomů hliníku a titanu napodobuje motýlí křídlo.Fyzikové nyní v časopise Nature Nanotechnology popsali způsob, jakým se jim podařilo povrch motýlího křídla napodobit. Pomocí kombinace několika metod pracujících v měřítku nanometrů uspořádali atomy hliníku a titanu celkem do jedenácti vrstev. Získali povrch posetý miniaturními krátery, jehož fyzikální vlastnosti jsou shodné s povrchem motýlích křídel.

ČTĚTE TAKÉ: Nejmenší mapa: Celý svět se vejde na setinu milimetru

"Tyto umělé struktury by mohly být využity k zašifrování informací v optických prvcích na bankovkách, kreditních kartách nebo pasech a chránit je před paděláním," říká jeden z autorů nového materiálu Mathias Kolle. Připouští však, že technologie jejich výroby je zatím na počátku a pro využití mimo laboratoř není připravena.

Foto: Mathias Kolle/University of Cambridge

Autor: - von -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ