Nová metoda vyvinutá na americké Northwestern University umožňuje vytvářet komplikované obrazce s detaily v řádu nanometrů, mikrometrů i milimetrů během jediného zapisovacího procesu. Může být užitečná například při výrobě integrovaných obvodů nebo lékařských diagnostických přístrojů. Přesto první obrazec, který s ní vědci vytvořili, je olympijské logo.
Metoda označovaná jako PPL (Polymer Pen Litography) pracuje se sadou drobných zapisovačů tvořených polymerní látkou. V jedné sadě jich může být až 11 milionů. Jejich hroty jsou zaostřeny na šířku několika nanometrů (miliontin milimetru), ale tlakem se zplošťují, takže mohou vytvářet stopu širokou několik mikrometrů. Dalším tlakem lze dosáhnout dokonce milimetrové šířky. Jakmile tlak povolí, hroty se vrátí do původního tvaru.
Zapisovače vytvářejí miliony různě velkých teček, které jsou základem výsledného obrazce. Jako "inkoust" slouží organická kyselina, vytvářející vrstvu o tloušťce pouhé jedné molekuly.
Olympijské logo v nanosvětě
Olympijské logo si autoři metody PPL vybrali za svůj první výtvor jistě kvůli tomu, že takový obrazec vzbudí pozornost médií. (Důkazem, že tato strategie funguje, je i tento článek.) Vedoucí vědeckého týmu Chad A. Mirkin si nicméně našel elegantní zdůvodnění: "Když jsem se díval na zahajovací ceremoniál olympijských her, potěšilo mě, že na něm jako jeden ze čtyř největších vynálezů starověké Číny bylo prezentováno písmo. A my považujeme za jeden z největších vynálezů naší univerzity metodu PPL."
Na zlaté podložce o ploše jednoho centimetru čtverečního vědci pomocí nové metody vytvořili 15 tisíc identických kopií olympijského loga. Nápis pod každým logem je poskládán z 20 tisíc teček o průměru 90 nanometrů. Jejich "kreslení" trvalo pouhých 40 minut.
Foto: Northwestern University