Nečistoty odpuzující materiál uchrání domy před graffiti

Věda a technika
2. 12. 2014 11:54
Graffiti (ilustrační foto).
Graffiti (ilustrační foto).

Z neobvyklého materiálu, po kterém sklouzne nejen voda, ale například i olej, by se jednoho dne mohly vyrábět nátěry chránící před nečistotami domy či auta. Na vývoji formy látky, jež by byla vhodná pro průmyslové použití, nyní pracují vědci z německého Technologického institutu v Karlsruhe (KIT).

Materiál zvaný fluoropore má podle německých inženýrů velký potenciál. Tento fluorovaný polymer, tedy látka složená z dlouhých řetězců molekul obsahující fluor a uhlík, vyniká svou chemickou stabilitou a tepelnou odolností. V současné době se využívá při filtrování v chemických laboratořích, nejen tam by se však dal materiál využít. Německé Spolkové ministerstvo školství a výzkumu se proto rozhodlo podpořit 2,85 miliony eur (v přepočtu přibližně 77 miliony korun) projekt mladých vědců, kteří si kladou za cíl upravit fluoropore tak, aby se dal využít jako nátěr odpuzující špínu.

Například vrstva fluoroporu na okenních tabulkách aut by mohla zabránit vzniku námrazy, jelikož by se na ně nepřichytila žádná voda. Nepříznivci sprejerství by se také už nemuseli obávat nechtěných obrazců na omítkách svých domů, protože po tomto materiálu kapičky barvy jednoduše stečou dolů.

To vše díky povrchovým vlastnostem materiálu, který se v tomto ohledu podobá listům lotosu. Když na něj totiž dopadne kapka vody, nevpije se, ale ulpí na povrchu. "Tento trik však nefunguje pro oleje - lotos odpuzuje vodu, ne olej," vysvětluje vedoucí celého projektu Bastian Rapp na stránkách KIT.

Povrchy odpuzující olej musejí mít jinou chemickou strukturu," uvádí Rapp na webu institutu a doplňuje, že pro tento účel jsou fluorované polymery více než vhodné. "Když zkombinujeme chemické vlastnosti fluoropolymerů s drsností lotosu, získáme povrch, ze kterého se kapky vody a oleje jednoduše skutálejí," tvrdí vedoucí projektu.

Vytvořit vrstvu, která zabrání zachycení nečistot, ovšem není jednoduché. Hlavním problémem se pro německé vědce stal fakt, že i při velmi malém narušení, například při poškrábání, nátěr částečně ztrácí své jedinečné vlastnosti. Svým složením se fluoropore velice podobá teflonu, který také patří mezi fluorované polymery. Od ostatních vodoodpudivých materiálů se však liší tím, že se na něm nepřichytí ani jiné látky.

Autor: Kamila ŽihlováFoto: ČTK/SCANPIX SWEDEN/FANNI

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ