Nejvýkonnějším počítačem světa je podle aktuálního žebříčku stále Roadrunner od IBM. Počítač má výkon 1,1 petaflopu, tedy více než trilion operací za vteřinu. Největší podíl mezi superpočítači má značka Hewlett-Packard se 212 systémy mezi pěti sty nejvýkonnějšími.
Roadrunner v úřadu pro národní jadernou bezpečnost v americkém Los Alamos modeluje především stárnutí jaderného materiálu v atomových zbraních a hlídá tak jejich spolehlivost a bezpečnost.
Druhou příčku obsadil Jaguar od firmy Cray s výkonem 1,059 petaflopu. V národní laboratoři amerického ministerstva energetiky v Oak Ridge slouží k výpočtům souvisejícím s výzkumem nových zdrojů energie.
ČTĚTE TAKÉ: Druhý počítač zvládne 1000 bilionů operací za sekundu
Třetí příčka patří rovněž stroji z dílny IBM a nejvýkonnějšímu počítači v Evropě. Systém pod názvem Jugene (BlueGene/P) s výkonem 826 teraflopů je umístěn ve výzkumném středisku v německém Jülichu.
HP má v žebříčku podíl 42 procent, druhá je IBM s 37procentním podílem. Celkem 291 superpočítačů z Top 500 pracuje v USA, v Evropě 145 a v Asii je 49 systémů.
ČTĚTE TAKÉ: Fyzikální ústav má nový superpočítač s rekordním výkonem
Žebříček superpočítačů Top 500 vydávají dvakrát ročně výzkumníci univerzit v Tennessee a Mannheimu a NERSC Lawrence Berkeley National Laboratory. Tento seznam hodnotí superpočítače po celém světě podle rychlosti procesorů a možnosti stupňování výkonu systému podle konkrétní potřeby, takzvané škálovatelnosti.
Foto: IBM, www.top500.org