Stočením nanovláken do spirály vytvořili vědci z Texaské univerzity v Dallasu materiál s nečekanými vlastnostmi. Z této příze by teoreticky, s notnou dávkou nadsázky, šlo uplést v podstatě neprůstřelný svetr. Takto vyrobený materiál je totiž pevnější než kevlar používaný na výrobu neprůstřelných vest.
Podle studie vydané minulý týden v žurnálu ACS Applied Materials and Interfaces dokážou spirálovitě uspořádaná nanovlákna pohltit ještě více energie než právě zmíněný kevlar, oproti kterému je tento nový materiál i lehčí a ohebnější, nicméně pořád zůstává velice odolný a pevný. Výroba materiálu je přitom poměrně jednoduchá. "Jedná se doslova o zkroucení, stejný proces se používá k výrobě tradičního kabelu," vyjádřil se Majid Minary, který se na studii podílel.
Při pokusu texaští vědci natahovali nanovlákno z polyvinylidenefluoridu (PVDF) a jeho polymerů, tedy plastů, které jsou při vyšších teplotách poměrně dobře tvárné. Poté stočili jednotlivá vlákna do příze, kterou pak navíc svinuli do spirály o tloušťce menší než jeden milimetr.
"Náš experiment dokládá, že tyto struktury mohou absorbovat více energie než materiály tradičně používané k výrobě neprůstřelného pancéřování," uvádí Minary na stánkách Texaské univerzity v Dallasu.
Podle něj je také pevnost a ohebnost této příze způsobena jak třením, tak elektrostatickými interakcemi, které vznikají, když se nanovlákna zkroutí do spirály. V budoucnu by se z materiálu vyrobeného tímto způsobem mohly vyrábět nejen neprůstřelné vesty, ale i další ochranná výstroj či letadla, najít by mohl také širší průmyslové využití.