Počítačový model prověří <span>součástky motorů</span>

Věda a technika
12. 8. 2008 08:00
Testy odolnosti vůči vysokým teplotám se přesouvají do počítače.
Testy odolnosti vůči vysokým teplotám se přesouvají do počítače.

Testy odolnosti vůči vysokým teplotám se přesouvají do počítače.Vydrží nový typ motoru působení horkých spalin, nebo se po několika měsících provozu rozpadne? Odpověď na tuto otázku nabízí počítačová simulace, která automobilkám ušetří čas i peníze.

Teplota ve spalovacím motoru dosahuje až 1050 °C, což klade extrémní nároky na odolnost použitých materiálů. Jednotlivé součástky nově vyvíjených motorů je proto nutné pečlivě testovat. Inženýři je vystavují opakovanému zahřívání a ochlazování, které simuluje běžný provoz auta. Po každém selhání je třeba tvar testované součástky upravit, načež následuje další test. Tato metoda pokusů a omylů je pochopitelně drahá a časově náročná.

Virtuální test

Počítačový model vyvinutý ve Fraunhoferově ústavu pro mechaniku materiálů v německém Freiburgu výrobcům aut umožní testování výrazně urychlit. Větší část zkoušek totiž proběhne v počítači a k reálnému testu se dostane až součástka, jejíž hlavní mouchy už byly vychytány.

Slitiny využívané při konstrukci motorů němečtí vědci detailně prozkoumali a informace o jejich chování za různých podmínek vložili do modelu. Pokud inženýři navrhnou novou součástku, počítač ji vystaví virtuálnímu testu a zobrazí ta místa, která by v motoru selhala nejdříve. Tvar součástky je pak možno přímo v počítači upravit a spustit další kolo testu. Teprve součástka, jejíž tvar se v počítačové simulaci ukáže jako optimální, poputuje ke skutečné zkoušce, která ověří, zda se počítač náhodou nespletl.

Autoři modelu doufají, že jimi vyvinutý software najde využití i v dalších průmyslových odvětvích - všude tam, kde je potřeba testovat odolnost materiálu vůči teplotním šokům.

Foto: Fraunhofer-Gesellschaft

Autor: - von -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ