Slavný Big Mac Index, srovnávající dostupnost hamburgru v různých zemích, má konkurenta, založeného na ceně hudebního přehrávače iPod. Dražší než Česko je ze zařazených zemí jen Brazílie.
Ve Spojených státech stojí iPod Nano s dvěma gigabyty paměti 149 dolarů, levnější je v přepočtu jen v Japonsku, Hongkongu a Kanadě.
Zato dražší je skoro všude, nejhorší je to v Brazílii, kde za něj zaplatí více než dvojnásobek (328 dolarů). V Česku stojí v přepočtu dle kursu ze čtvrtka 25. ledna 240,50 dolaru. Proč? Prý za to může příliš malý trh.
„Češi by tomu mohli říkat iPodfuk (což by, ostatně, mohli i anglicky mluvící lidé),“ píše ve svém každodenním Posledním slově v angličtině vycházející e-mailový bulletin Fleet Sheet, komentující politické a obchodní dění v ČR, „není divu, že kolem sebe nevidíme moc charakteristických drobných bílých sluchátek.“ Rozhodně se vyplatí přejet hranice do Německa či Rakouska, kde stojí iPod Nano v přepočtu 192 dolarů.
Takzvaný CommSec iPod Index sestavila australská banka Commonwealth Securities po vzoru dvacet let používaného Big Mac Indexu, zavedeného prestižním časopisem Economist. Porovnává cenu stejného výrobku v různých zemích, na základě toho se ekonomové pokoušejí předpovídat další pohyb kursů.
„Hlavním rozdílem je, že Big Mac se vyrábí v mnoha zemích po světě, ale iPod téměř výhradně v Číně,“ snaží se vysvětlit přednosti svého indexu hlavní ekonom Commonwealth Securities Craig James. „Měl by jednoduše stát na celé zeměkouli stejně,“ dodává James, ale přiznává, že index přes to není dokonalý, protože ho ovlivňují například různé dopravní poplatky a množstevní slevy pro státy s velkým odbytem.