Technická univerzita v Liberci vyvinula program, který umožňuje diktovat SMS zprávy mobilnímu telefonu. Podobný software funguje i v nemocnicích. Lékař například sleduje rentgenový snímek a do mikrofonu připojeného k počítači rovnou diktuje nález, aniž by musel použít klávesnici.
Program, který vyslovené věty poměrně přesně přepisuje na displej mobilu, představili liberečtí odborníci minulý týden na konferenci ve Velké Británii. Informuje o tom dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes. Přepisu mluveného slova se univerzita věnuje už několik let, vyvinula i program pro počítače, který využívají soudy nebo postižení.
„Existují dvě verze diktovacího mobilu. Buď se program rozeznávající řeč nahraje přímo do telefonu, nebo se telefon připojí na internet k vzdálenému serveru, který celou práci udělá za něj," řekl deníku Jan Nouza z liberecké univerzity, který tým vede. V prvním případě telefon pracuje se slovníkem o objemu čtvrt milionu výrazů. Protože telefon sám zpracovává řeč pomaleji, člověk musí diktovat s krátkými pomlkami mezi slovy, která se postupně objevují na displeji. Při diktování přes internet je slovník bohatší a diktující může mluvit souvisle, za mobilní internet ale platí.
„Pro mobilní operátory by to mohlo být zajímavé jako další datová služba," poznamenal Petr Herian z firmy Newton Technologies, která telefony s univerzitou zkouší. S programem na diktování SMS dokážou pracovat jen telefony s operačním systémem. Před uvedením na trh je však třeba vyřešit ještě několik problémů, například jak zabránit pirátskému kopírování programu.
Pomůcka pro lékaře
Software NovaVoice vyvinutý společností Consulting Company Novasoft a Západočeskou univerzitou v Plzni pro změnu pomáhá s tvorbou lékařských zpráv v nemocnicích, nově například na Klinice zobrazovacích metod Fakultní nemocnice v Motole. Pro tyto účely má v paměti desítky tisíc slov včetně odborných výrazů v češtině i latině.
„Program funguje rychle a především s naprostým minimem chyb. Rozpoznává s 98procentní přesností," říká přednosta kliniky Miloslav Roček. U softwaru lze nastavit citlivost na sílu hlasu a hlučnost konkrétního pracovního prostředí. Motolská nemocnice nyní počítá s tím, že software využije i na dalších odděleních, především patologie a chirurgie.
„Při vývoji NovaVoice pro zdravotnictví jsme začali nejdříve s obory radiodiagnostiky a patologie, v nichž jsme předvídali největší přínos. Například u patologie pracují lékaři buď u mikroskopu, nebo v rukavicích a nemohou zároveň psát do počítače," říká ředitel společnosti Consulting Company Novasoft Vladimír Moravec.
Program je v plném nebo ve zkušebním provozu ve všech tuzemských fakultních nemocnicích, například v Ústavu patologie a Ústavu soudního lékařství a toxikologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Využívá ho také Poslanecká sněmovna nebo Česká televize pro hrubou verzi titulkování některých pořadů, testují ho také soudy a advokátní kanceláře.
Ilustrační foto: profimedia.cz