Projekt nadzvukového auta se chystá na překročení 1 Machu

Věda a technika
14. 4. 2014 10:43
Je to raketa nebo auto?
Je to raketa nebo auto?

Simulace aerodynamických vlastností nadzvukového vozu Bloodhound ukazují, že projekt britských inženýrů z univerzity ve Swansea má nakročeno k překonání světového rychlostního rekordu. Ten by měl pokořit v roce 2015.

Modely inženýrů ze Swansea zatím sledovaly hlavně to, jak se vůz bude chovat při rychlostech kolem 1000 mil za hodinu, tedy něco přes 1600 km/h. K tomu inženýři využili své znalosti výpočetní dynamiky tekutin (CFD - computational fluid dynamics). Simulace proudění vzduchu kolem linií stroje, odporu vzduchu a rázových vln jim prý pomůže auto zdokonalit natolik, aby bylo schopné bezpečně dosáhnout požadované rychlosti. "Tyto výpočetní modely už ovlivnily důležité stránky designu vozu Bloodhound včetně konfigurace předního kola, tvaru nosu, tvarování sání tryskového motoru, aerodynamického krytu zadního kola i tvar a velikost křídla," řekl Ben Evans, který se projektu účastní.

Pilot Andy Green.Vůz je vybavený celkem třemi motory. Prvním z nich je dvouproudový Eurojet EJ200, kterým je jinak poháněna stíhačka Erofighter Typhoon. O dosažení plné rychlosti 1600 km/h se postará raketový motor, jako pomocná energetická jednotka vozu slouží motor CA2010 V8 značky Cosworth běžně používaný ve Formuli 1. První rychlostní zkouška by se měla konat už příští rok. Při ní by měl automobil překonat rychlost 1287 km/h, a tím i 1 Mach a dosavadní světový rekord 1223 km/h.

V roce 2016 by se měl pilot Andy Green, který stojí za dosavadním rekordem z roku 1997, rozjet až na zmiňovaných 1600 km/h. Podle oficiálních stránek projektu by se tedy měl pohybovat rychleji než kulka.

Spíš než problém s rozjetím řeší experti potíže se zastavením. Povrch pouště v Hakskeen Pan v Jihoafrické republice se totiž pod koly rozpadá a zvětšuje se brzdná dráha. "To bude vyžadovat další vylepšení výpočetního modelu CFD současně s testováním vozu," uvedli autoři článku, který publikovali v Journal of Automobile Engineering.

Projekt Bloodhound, který se zrodil už v roce 2008, není čistě jen záležitostí leteckých inženýrů a expertů Formule 1. Zaměřuje se také na vzdělávání dětí a podporu vědy, vzdělávacího programu se účastní skoro čtyři tisíce škol.

Autor: Kamila ŽihlováFoto: bloodhoundssc.com

Další čtení

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ