První soukromá <span>raketa Falcon 1</span> vyletěla na oběžnou dráhu

Věda a technika
29. 9. 2008 17:23
Čtvrtý pokus o vypuštění rakety Falcon 1 skončil úspěchem.
Čtvrtý pokus o vypuštění rakety Falcon 1 skončil úspěchem.

Čtvrtý pokus o vypuštění rakety Falcon 1 skončil úspěchem.Po třech neúspěšných pokusech se v noci na dnešek soukromá společnost SpaceX konečně dočkala. Její raketa Falcon 1 se dostala na eliptickou oběžnou dráhu ve výšce 500 až 700 kilometrů. S využitím soukromých raket v blízké budoucnosti počítá i NASA, jejímž raketoplánům skončí už v roce 2010 životnost.

Dvoustupňová raketa Falcon 1 odstartovala dnes v 1.15 našeho času z americké vojenské základny na tichomořském atolu Kwajalein. Na nízkou oběžnou dráhu je schopna vynést 570 kg nákladu, při dnešním letu ale měla na palubě pouze 165 kg těžké závaží.

Průběh letu rakety Falcon 1 od startu až po dosažení oběžné dráhy s unikátními záběry z kamery umístěné přímo na raketě. 

Firmu SpaceX založil v roce 2002 Elon Musk, spoluzakladatel internetového systému mikroplateb PayPal. Cílem společnosti je vývoj spolehlivých raket a kosmických lodí schopných vynášet na oběžnou dráhu náklad a případně i lidskou posádku za desetinu ceny, na kterou dnes NASA přijdou lety raketoplánů.

Náklady na jeden start rakety Falcon 1 jsou zatím 8 milionů dolarů (133 milionů korun), ale cena by měla v budoucnu klesnout. SpaceX totiž počítá s tím, že první stupeň rakety, který se ve výšce 90 kilometrů oddělí a spadne do oceánu, bude možno použít opakovaně. Náklady na vývoj rakety a na předchozí testy zatím dosáhly výše 100 milionů dolarů (1,7 miliardy korun). Jediný start raketoplánu dnes NASA stojí více než 60 milionů dolarů.

Na čtvrtý pokus

První pokus o vypuštění Falconu 1 proběhl v březnu 2006, ale únik paliva a následný požár zhatil všechny naděje už minutu před startem. O rok později se uskutečnil druhý pokus, při kterém vypověděl službu motor druhého stupně. Raketa se dostala do výšky 289 kilometrů, ale pro dosažení stabilní oběžné dráhy neměla dostatečnou rychlost ani stabilitu.

Při třetím pokusu letos 2. srpna se první stupeň při oddělování dostal do kontaktu se zbytkem rakety. Úspěchem tedy skončil až čtvrtý pokus.

V plánu je silnější raketa i kosmická loď

Kosmická loď Dragon by měla dopravovat náklad i posádku na ISS.Firma SpaceX plánuje další start rakety Falcon 1 na začátek příštího roku. Tentokrát by na oběžnou dráhu měla vynést funkční malajský satelit. V létě 2009 by také z mysu Canaveral měla odstartovat raketa Falcon 9 - silnější varianta dnes s úspěchem vyzkoušeného modelu.

SpaceX vyvíjí kromě raket i kosmickou loď Dragon, schopnou fungovat v automatickém režimu (podobně jako evropská kosmická loď Jules Verne, která se dnes kontrolovaně zřítila do oceánu). Na oběžnou dráhu by měla vynášet náklad i posádku.

K raketě Falcon 9 a ke kosmické lodi Dragon upíná své naděje i NASA. V roce 2010 totiž končí životnost raketoplánů a novou vlastní loď Orion bude mít NASA k dispozici nejdříve v roce 2015.

Foto: SpaceX

Další čtení

Očekávání stoupá. Mafia: The Old Country má na wishlistu už 2,5 milionu hráčů

Věda a technika
3. 7. 2025

Tony Hawk i Tomb Raider míří do Game Passu. Microsoft odhalil červencové přírůstky

Věda a technika
2. 7. 2025
Na dně moří a oceánů leží doslova poklady - vzácné kovy (ilustrační foto)

Japonci se vrhnou na dno oceánu. Chtějí zkusit těžit vzácné kovy v hloubkách

Věda a technika
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ