<span>„Rasisitické“ přístroje</span> fungují správně pouze bělochům

Věda a technika
25. 1. 2010 17:11
Úzké oči obyvatel Asie fotoaparáty matou.
Úzké oči obyvatel Asie fotoaparáty matou.

Úzké oči obyvatel Asie fotoaparáty matou.Výrobci spotřební elektroniky dávají na trh přístroje, které bez problémů fungují jen bílým uživatelům. Spíše než o projev rasismu se však jedná o důkaz, že žádná technologie není neomylná - což někdy může přinést nečekané důsledky.

Časopis Time zmiňuje zkušenost Joz Wangové, Američanky původem z Tchajwanu. Své matce koupila fotoaparát Nikon Coolpix S630, který je mimo jiné vybaven funkcí detekce zavřených očí. Ta má zabránit vzniku snímků, na nichž portrétovaný člověk omylem mrknul.

Jenomže fotoaparát nefungoval tak, jak Joz očekávala. Když fotila členy své rodiny, přístroj sice zachytil rozesmátou tvář s rozzářenýma očima, na displeji se přesto vždy rozblikal varovný nápis: „Někdo mrknul!"

Joz na svém blogu o potížích s Nikonem napsala: „Rasistický foťák! Ne, opravdu jsem nemrkla. Jen jsem z Asie." Ve skutečnosti samozřejmě nešlo o rasismus, pouze o technickou nedokonalost. Široké evropské oči přístroj zkrátka rozpozná snadněji než užší oči lidí pocházejících Asie.

Je to s podivem, protože Nikon je japonská firma a nedokonalosti nové služby by si měla všimnout před uvedením fotoaparátu na trh.

ČTĚTE TAKÉ: Veletrh CES opanovaly tři rozměry a mobilní internet

Černochy ignorujeme

Time zmiňuje i další příklad „rasistického" přístroje. Webová kamera notebooku HP Pavilion má schopnost registrovat tvář v záběru a sledovat její pohyby. Je-li uživatelem běloch, funguje báječně. S tmavší barvou pleti však má problém, jak ukazuje video zveřejněné na YouTube:

Muž v záběru evidentně není rozhořčen a chování kamery ho spíše pobavilo. „Jsem černý. A myslím, že moje černost interferuje se schopností počítače mě sledovat," říká s úsměvem a o něco dále vynáší ortel: „Počítače Hewlett-Packard jsou rasistické."

Hewlett-Packard na video reagoval na firemním blogu. Přiznal, že kamera skutečně mohla mít technický problém a v nedostatečně osvětlené místnosti nemusela tmavší obličej rozpoznat. „Technologie, kterou používáme, využívá standardní algoritmy pracující s kontrastem mezi očima a horní částí obličeje." Pracují prý na vylepšení a prozatím uživatelům radí, jak výkon kamery optimalizovat, aby si i v podobných situacích dokázala poradit. „Naším cílem je zajistit vysoce kvalitní služby všem našim zákazníkům, kteří jsou etnicky rozmanití a žijí v různých částech světa." (Podtrženo na blogu HP.)

Odborníci zaměření na počítačové rozpoznávání tváří nicméně přispěchali s ujištěním, že problém nedostatečného kontrastu není technologicky neřešitelný. HP prý dal na trh nekvalitní výrobek a přidělal si zbytečné problémy.

Time nabízí pro nedokonalost fotoaparátu i kamery vysvětlení: Přístroje jsou dnes pod tlakem konkurence uváděny na trh tak rychle, že není čas na pořádné testování. Skutečnou zkouškou funkcionality tak procházejí až u zákazníků - a ti se tak občas dočkají nemilých překvapení.

Foto: profimedia.cz

Autor: - von -

Další čtení

Seriál Fallout má jasnou budoucnost, plánuje až šest sezón

Věda a technika
12. 5. 2025

Kingdom Come: Deliverance 2 dostává první DLC Brushes With Death

Věda a technika
9. 5. 2025

Před 20 lety byla představena herní konzole Xbox 360 od firmy Microsoft

Věda a technika
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ