Americké námořnictvo testuje zařízení, které potápěčům umožní vnímat jazykem informace ze sonaru. Podobnou technologii používají i slepci nebo lidé s poruchou rovnováhy.
Malý sonar na přilbě policejního potápěče Michaela Zinszeho sonduje bazén; vysílá zvukové vlny a podle jejich odrazu vytváří obraz okolí. Plavec se zavázanýma očima se orientuje jen pomocí tohoto „pohledu“, který přijímá pomocí jazyka. Tímto způsobem je prý schopen najít na dně i předměty velikosti fotbalového míče.
Zinsze testuje takzvaný Brain Port, již třicet let zdokonalovaný vynález Paula Bach-y-Rity z Wisconsinské univerzity. Nejnovější model vyrábí tým inženýra Anila Raje pro armádu ve Florida Institute for Human and Machine Cognition (Institut pro výzkum lidského a umělého vnímání). Tenký plastový pásek připevněný k jazyku obsahuje pole 144 mikroelektrod, které vysílají slabé impulsy; Zinsze přirovnává pocit na jazyku k praskavým bonbonům Pop Rocks. Vzniklý obraz dokáže mozek interpretovat jako profil okolí. Slepci, kteří zkoušeli Brain Port již před více než deseti lety, dokázali s jeho pomocí najít dveře, a dokonce i chytit hozený míč. Brain Port může nahrazovat také jiné smysly: lidé s poškozeným centrem rovnováhy dokážou díky němu normálně žít, bez něho nejsou schopni kvůli závratím a nevolnosti ani stát či chodit. Armádní varianta má sloužit speciálním jednotkám námořnictva během podvodních akcí; vojáci budou sledovat okolí pomocí sonaru, aniž musejí držet monitor a sledovat ho. Oči a ruce tak budou mít volné k práci. Vědecký tým zkouší na jazyk převést také obrazy z přístroje pro noční vidění, který by sledoval nejen směr vojákova pohledu, ale i prostor za ním.