Vypněte si své mobilní telefony, říkají usměvavé letušky všech zemí. Letecké společnosti omezují také použití fotoaparátů, CD a DVD přehrávačů, ačkoli není jisté, jestli něčemu vadí. Opatrnost pozvolna klesá a příště možná uslyšíte: „Jen si ty mobily klidně zapněte.“
Mobily, mobily, mobily. To je jedna z věcí, které řešíme nejčastěji. Například při přistání: jsme ještě ve vzduchu a já už slyším pípání esemesek, popisuje svou denní rutinu steward Milan Šolc. Někdy letušky napomínají také kvůli digitálnímu fotoaparátu nebo GPS navigaci. Obecně se má za to, že elektromagnetické vlny, které vydávají mobilní telefony a v menší míře i ostatní elektronika, by mohly ovlivnit navigační a letové přístroje letadla. Telefony by také mohly rušit radiokorespondenci pilotů. Proto musejí být mobily a některé další přístroje vypnuté během celého letu, při vzletu a přistání je nařízeno vypnout veškerou elektroniku včetně digitálních fotoaparátů.
Co by se stalo, kdyby mobilní telefony zůstaly zapnuté? „Nejspíš nic,“ myslí si letecký publicista a letec Martin Velek. „Tisíckrát by se nestalo nic, ale po tisící prvé by následky mohly být fatální,“ tvrdí inspektor Úřadu pro civilní letectví, který si nepřeje zveřejnit jméno. Sám prý takový experiment zkusil při zalétávání nového letadla. Když byl zapnutý mobilní telefon a notebook, obrazovka palubního počítače najednou zčernala. Podobných historek koluje řada: například když se v roce 2000 zřítil letoun společnosti Crossair, rozšířilo se neoficiální vysvětlení, že za to mohl mobil jednoho pasažéra, který vyřadil palubní počítač.
Definitivní závěr neposkytly ani rozsáhlé studie. Britský kontrolní úřad Civil Aviation Authority zkoumal v roce 2000 vliv mobilních telefonů na navigační přístroje a závěr zněl: „Současná politika zákazu mobilních telefonů na palubách letadel musí zůstat v platnosti.“ Výrobce airbusů testoval užívání telefonu na stroji A320 s výsledkem, že žádné problémy nepůsobí. Vyvinul systém, který umožní telefonovat z jeho letadel; v červnu jej certifikovala Evropská agentura pro leteckou bezpečnost (EASA).
Také jiné elektronické přístroje kolem sebe šíří elektromagnetické vlny. „Nemyslím, že by to mělo významný vliv. Ale letecká branže je konzervativní a opatrná. Přece jenom, když se spadne, padá se rychle a na tvrdou zemi,“ říká Velek. Bere to s nadsázkou; některé letecké společnosti rovněž, jiné jsou přísné. Všechny oslovené aerolinie (ruské Ural Airlines, britské British Airways, České aerolinie a Travel Service) zakazují využívání veškeré elektroniky během vzletu a přistání. V průběhu letu ji dovolují v různé míře: ČSA nedovolují rádio ani malou televizi, ale dovolují CD a DVD přehrávač. British Airways dovolují rádio i přehrávače, nemají problém s GPS navigací ani s přístroji s „blootooth“. Travel Service nedovolují přehrávače ani během letu. Notebook ano, ale nepřehrávat si DVD, zní jejich oficiální instrukce. „To už záleží na politice každé společnosti. Mám za to, že pravděpodobnost skutečného problému je minimální,“ myslí si Velek.
Autor: -vkv-
Foto: PROFIMEDIA.CZ