<span>„Šestý smysl“</span> propojuje digitální svět s realitou

Věda a technika
7. 4. 2009 14:18
Budoucnost? Mobil a počítač bez klávesnice i displeje.
Budoucnost? Mobil a počítač bez klávesnice i displeje.

Autor technologie Pranav Mistry demonstruje virtuální klávesnici.Mobily s velkým displejem a datovým tarifem umožňujícím bezproblémové připojení k internetu se pomalu rozšiřují a brzy je bude v kapse nosit téměř každý. Studentům z MIT to ale nestačí. Vyvinuli způsob, jak s digitálními daty pracovat bez klávesnice a monitoru.

Výsledkem jejich snažení je technologie SixthSense (Šestý smysl). Díky ní není nutné vytahovat mobil nebo PDA z kapsy. Stačí mít na krku zavěšené drobné zařízení, které se prostřednictvím bluetooth s přístrojem spojí. Displej, klávesnice nebo třeba digitální fotoaparát se uživateli rázem „zhmotní" pod rukama.

Základem systému je kamera, snímající pohyby uživatele, a projektor, který promítá digitální informace do reálného světa. Počítač pohyby prstů a paží registruje a využívá je k ovládání nejrůznějších aplikací. Rozpoznání pohybů usnadňují barevné značky na prstech, ale autoři nápadu doufají, že v budoucnu se technologie obejde i bez nich.

„Miniaturizace nám umožnila nosit počítače po kapsách, ale neexistovalo žádné spojení mezi nimi a skutečným světem. Šestý smysl jsme vyvinuli proto, abychom digitální informace hladce propojili s realitou," vysvětluje hlavní autor nápadu, student Pranav Mistry.

Svět na dlani

Systém lze ovládat bez klávesnice, bez dotykového displeje.Projektor zobrazuje informace i ovládací prvky na libovolné jednobarevné ploše, například na zdi, na listu papíru nebo na dlani. Šestý smysl v sobě zatím obsahuje několik základních aplikací, další by mohly v budoucnu přibývat.

V knihkupectví stačí otevřít knihu, nasnímat její titul a na první volné stránce zobrazit z internetu stažené recenze. Pohled na letenku pro změnu vyvolá informace o případném zpoždění letu. Kameru lze využít také jako fotoaparát, přičemž snímanou scénu vymezuje rámeček z prstů. Na rovné ploše je pak možno pořízené fotografie zobrazit a upravovat.

Znak zavináče vykreslený prstem ve vzduchu otevře e-mailového klienta, zatímco kruh naznačený na zápěstí zobrazí virtuální náramkové hodinky ukazující přesný čas. Podobně je možno zobrazit mapu a pohyby prstů se po ní pohybovat a měnit měřítko.

Prototyp, jehož výrobní náklady se pohybují kolem 350 dolarů (7000 korun), měl premiéru na únorové konferenci TED v Kalifornii, nyní se představuje na konferenci CHI v Bostonu věnované interakcím mezi člověkem a počítačem.

Šestý smysl zatím vypadá jako sice úžasná, nicméně poněkud nepraktická hračka. Ale kdo ví, zda budoucí miniaturizace a hledání stále pohodlnějšího uživatelského rozhraní nepůjde právě tudy.

Autor nápadu, student Pranav Mistry, demonstruje schopnosti prototypu zařízení SixthSense (Šestý smysl).

Foto: MIT

Autor: - von -

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ