Sídlo systému Galileo v Praze? Senátní výbor je proti

Věda a technika
2. 5. 2012 16:10
Galileo má nabídnout alternativu k americkému systému GPS.
Galileo má nabídnout alternativu k americkému systému GPS.

Senátní zahraniční výbor na rozdíl od hospodářského výboru nedoporučil ratifikaci dohody, která má umožnit přesun sídla evropské agentury pro navigační systém Galileo (GSA) z Bruselu do Prahy. Česká diplomacie přitom o přesun, který má začít už tento měsíc, usilovala několik let.

K důvodům postoje zahraničního výboru patřily dojednané výsady pracovníků agentury včetně jejich rodinných příslušníků i podmínky pronájmu jejího sídla.

Senátor ODS Jiří Pospíšil navíc označil projekt za zbytečný, drahý a nerentabilní s ohledem na již fungující navigační systémy. EU bude podle něj projekt prosazovat uměle. "Bude to klasické Pyrrhovo vítězství," dodal.

Agentura má podle dohody za nájem svého sídla v budově bývalé České konsolidační agentury v Holešovicích platit prvních pět let pouze jedno euro ročně. Po uplynutí této doby nepřekročí nájemné čtvrtinu místního obvyklého komerčního nájemného. Podle zástupců ministerstva dopravy bude agentura využívat dvě třetiny budovy a bude platit v plné výši poměrnou částku na provoz. Třetinu budovy si ponechá ministerstvo financí.

Dryml: "Bude to stát ve státě"

Agentura GSA má mít podle hostitelské smlouvy imunitu vůči trestní, občansko-právní a správní jurisdikci a exekučním opatřením, a to s výjimkou konkrétních případů, kdy se výslovně této imunity vzdá. Má být také osvobozena od povinných odvodů do systému sociálního zabezpečení a povinného pojištění vyjma povinného ručení.

Na pracovníky agentury má být nahlíženo jako na zaměstnance orgánů EU. Zaměstnanci agentury například nebudou podléhat imigračním omezením a předepsaným formalitám, které se týkají hlášení pobytu cizinců nebo pracovních povolení. Agentura tak bude považována za mezinárodní organizaci. "Bude to stát ve státě," upozornil senátor ČSSD Vladimír Dryml, podle něhož jdou poskytované výsady nad rámec kritizované imunity českého zákonodárce.

Globální navigační satelitní systém Galileo měl původně začít fungovat před pěti lety, nyní se s jeho spuštěním počítá v roce 2014. Měl by zajišťovat hlavně navigaci v silniční dopravě a pomáhat při pátracích a záchranných akcích.

Autor: ČTK Foto: ESA

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ