Slovenský vynález oklame letištní bezpečnostní rámy

Věda a technika
23. 3. 2012 16:27
Zvenčí se zdá, že siločarám magnetického pole nestojí nic v cestě.
Zvenčí se zdá, že siločarám magnetického pole nestojí nic v cestě.

Kovové předměty lze v magnetickém poli ukrýt tak, že je detektor kovů nezaregistruje. Nová technologie, kterou v časopise Science představil slovensko-španělský tým, by mohla pomoci v nemocnicích, ale lze si představit i její zneužití při snaze oklamat bezpečnostní kontroly.

Zařízení je relativně jednoduché. Sestává z dutého válce, jehož stěna je složena ze dvou vrstev. Vnitřní z nich je vyrobena ze supravodivého materiálu, který odpuzuje magnetické pole a brání mu proniknout dovnitř. Vytváří tak pomyslnou kapsu, do níž lze ukrýt libovolný magnetický předmět.

Celkové uspořádání experimentu: dutý válec v magnetickém poli.Ale to by samo o sobě nestačilo, protože siločáry "obtékající" válec by prozradily, že se uvnitř něco skrývá. Vědci proto supravodič obalili vnější vrstvou z feromagnetického materiálu ze směsi železa, niklu a chromu, který siločáry naopak přitahuje. Oba vlivy se podařilo vyvážit tak přesně, že navenek se magnetické pole nijak nezměnilo.

Zvenčí se tedy zdá, že siločáry magnetického pole vedou rovně a v cestě jim nestojí žádná překážka. Ve skutečnosti obtékají dutinu se skrývaným předmětem.

Feromagnetický materiál magnetické pole přitahuje (vlevo), supravodivý plášť je odpuzuje (uprostřed), v novém zařízení se jejich vliv vyruší (vpravo).

Španělé z Barcelonské autonomní univerzity provedli teoretické výpočty, experimentální část obstaral tým Fedora Gömöryho z bratislavského Elektrotechnického ústavu Slovenské Akademie věd.

Zařízení by mohlo pomoci pacientům s kardiostimulátorem nebo jiným kovovým implantátem, kteří potřebují absolvovat vyšetření magnetickou rezonancí (MRI). Přístroj MRI vytváří extrémně silné magnetické pole a lidé s kovem v těle do něj proto nesmí. Nová technologie by mohla kardiostimulátor před magnetickým polem skrýt.

Teoreticky si lze představit i to, že pomocí "magnetické skrýše" půjde obelstít detektory kovů. V praxi by však teroristé a pašeráci zřejmě narazili na značné technické obtíže. Supravodič si totiž své vlastnosti uchovává pouze při teplotě kapalného dusíku (-196 °C), takže příslušné zařízení by muselo být poměrně objemné, aby tak nízkou teplotu dokázalo udržet.

Autor: - von -Foto: J. Prat-Camps, C. Navau, Alvaro Sanchez

Další čtení

Brno Transit: Český horor vás zavede do metra, které neexistuje

Věda a technika
1. 7. 2025

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ