Solární elektrárny pokrývající rozsáhlé pouštní oblasti severní Afriky a zásobující Evropu elektřinou byly dlouho na úrovni sci-fi. Situace se však začíná měnit. Velké evropské firmy se dohodly na vzniku společnosti, která by měla projekt finančně i technologicky zajistit.
Německá zajišťovna Münchener Rück (známá i pod anglickým názvem Munich Re) oznámila, že je připravena pojistit investice firem do vybudování afrických solárních elektráren a související distribuční sítě. Do roku 2050 by se přitom mělo jednat o astronomickou částku 400 miliard eur (více než 10 bilionů korun).
Na pondělním setkání podepsalo dvanáct firem memorandum, v němž se zavázaly, že do konce října založí společnost Desertec Industrial Initiative (DII), která bude další aktivity vedoucí k vybudování elektráren v severní Africe a na Blízkém východě zastřešovat. Mezi signatáři memoranda převažují německé firmy - kromě Müncher Rück například Deutsche Bank, Siemens, RWE nebo E.ON. K dalším účastníkům projektu patří švýcarská ABB nebo španělská Abengoa.
Turbíny poháněné sluncem
Elektrárny nebudou fotovoltaické, slunce bude ohřívat vodu a vzniklá pára roztočí turbíny. Tepelné zásobníky umožní kumulovat teplo a vyrábět elektřinu i v noci.
Současné technologie dovolují dopravovat proud se ztrátou pouze tří procent na tisíc kilometrů. Tak malé ztráty by měla bohatě vyvážit výhoda stabilního klimatu a mnohem vyšší intenzita slunečního záření než v Evropě, kde slunce nestoupá tak vysoko nad obzor a jen občas rozpačitě vykoukne zpoza mraků. Africké slunce by podle signatářů memoranda mohlo za čtyřicet let pokrýt až patnáct procent evropské spotřeby elektřiny.
ČTĚTE TAKÉ: Mořské elektrárny využívají energii vln
Kdo to zaplatí?
Zúčastněné firmy přiznávají, že projekt je extrémně finančně náročný a nese s sebou mnohá rizika. Počítají proto s tím, že ke spolupráci budou muset přesvědčit i další společnosti a vlády evropských zemí. Podmínkou pro tak rozsáhlou investici bude politická stabilita hostitelských zemí a přijatelné podmínky pronájmu půdy. Podle listu Financial Times projekt získává podporu politiků. Kladně se o něm vyjádřili například německá kancléřka Angela Merkelová nebo předseda Evropské komise José Manuel Barroso.
Podílníci chystané společnosti DII se nezalekli ani skutečnosti, že projekt s názvem Desertec je myšlenkovým dítětem Římského klubu, tedy společenství intelektuálů, kteří už od 70. let minulého století horují pro udržitelný rozvoj, ale ve svých předpovědích budoucnosti se občas mýlí.
Foto: Reuters, profimedia.cz