Solární letoun vzlétl z Číny a pokračuje v cestě kolem světa

Věda a technika
21. 4. 2015 19:00
Vzlet letounu Solar Impulse 2 z Čchung-čchingu.
Vzlet letounu Solar Impulse 2 z Čchung-čchingu.

Letoun na solární pohon Solar Impulse 2 s třítýdenním zpožděním odletěl z čínského města Čchung-čching a zamířil do Nankingu. Na šestou etapu cesty kolem světa, při níž by měl překonat velkou část území Číny, odstartoval v úterý brzy ráno místního času. Očekává se, že po překonání 1200 kilometrů dorazí do cíle v úterý odpoledne či večer SELČ.

Autory projektu jsou Švýcaři André Borschberg a Bertrand Piccard, kteří se při řízení jednomístného letounu střídají. "Konečně zase ve vzduchu! Přelet řeky Jang-c'-ťiang je velmi působivý," uvedl krátce po startu na Twitteru Piccard, který je pilotem úterní etapy.
Letoun měl mít v Čchung-čchingu původně jen krátké mezipřistání. Nakonec zde ale kvůli nepříznivým meteorologickým podmínkám setrval celé tři týdny. Rychle se rozvíjející čínská megalopole Čchung-čching bývá často obklopena hustou mlhou, kterou zhoršuje silné znečištění ovzduší, což komplikovalo dobíjení baterií aparátu. Start rovněž zpožďoval nepříznivý vítr.

Bertrand Piccard své zážitky sdílí se světem v reálném čase prostřednictvím Twitteru.
Pilot Borschberg se navíc musel přechodně vrátit do Švýcarska na lékařskou prohlídku, jelikož ho trápily migrény. Právě on měl přitom podle plánů šestý úsek pilotovat.
Cesta z Čchung-čchingu do Nankingu měla trvat odhadem 14 až 20 hodin. Stroj odstartoval v 6.06 místního času (00.06 SELČ) a ve 14.30 místního času (8.30 SELČ) mělo letadlo za sebou polovinu etapy.

Cesta letounu Solar Impulse 2 kolem světa začala 9. března v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Piccard a Borschberg se projektem snaží podpořit využívaní sluneční energie. Podle řídícího letu Raymonda Clerca byla zatím nejtěžší pátá etapa z barmského města Mandalaj do Čchung-čchingu.

Bertrand Piccard mává lidem na letišti v Čchung-čchingu těsně před vzlétnutím.Solar Impulse 2 je vylepšenou verzí prvního letadla Solar Impulse, které oba piloti vyzkoušeli při přeletech nad Evropou, Afrikou a USA. Na svém povrchu má 17 248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Letoun má rozpětí křídel 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Váží ale jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.


Cesta kolem světa má trvat pět měsíců, z toho vlastní let 25 dní. Celá trasa by odhadem měla být dlouhá kolem 35 tisíc kilometrů. Největší výzvou bude přelet Tichého a Atlantického oceánu, přičemž nejdelší etapou na trase bude přelet z Nankingu na tichomořské Havajské ostrovy. Potrvá pět dní.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA, Twitter

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ