Podíl nevyžádané elektronické pošty se v květnu proti dubnu celosvětově zvýšil zhruba o pět procent na 90 procent. Uvedla to antivirová firma Symantec. Útoky pocházejí převážně ze Spojených států, kde je patrný mírný meziroční nárůst, dále z Brazílie a Jižní Koreje, která na třetí pozici vystřídala Čínu.
Z USA pocházelo 24 procent spamu, z Brazílie desetina a z Jižní Koreje pět procent. Nejfrekventovanější byly v květnu podvodné zprávy s nabídkou služeb a produktů spojených s internetem, dále se věnují zdraví a nabízejí nejrůznější produkty převážně orientované na sex.
Jako záminka se hodí krize i Twitter
Spammeři v současnosti hojně využívají témata spojená s finanční krizí. Kladou důraz na pokles prodejů v automobilovém průmyslu a nabízejí výhodné nákupy. Například e-mail, který se tvářil, že byl odeslán z jedné automobilky postižené krizí, nabízel vozy se slevou 35 procent. Příjemce zprávy měl vyplnit přiložený formulář. Spammer by tak od důvěřivého zájemce o výhodnou koupi získal zneužitelné osobní údaje.
V USA spolu s nezaměstnaností vzrostl počet spamu, ve kterém jsou nabízeny univerzitní diplomy, jež nezaměstnaným pomohou snáze nalézt novou práci.
Spammeři také začali zneužívat rostoucí popularity mikroblogovacího systému Twitter a inzerují jednak návod, jak pomocí Twitteru „vydělat peníze", jednak lákají na seznamku. V obou případech se pokoušejí získat osobní údaje uživatelů.
Z phishingových útoků (nasměrování uživatele na falešnou internetovou stránku) je drtivá většina spojena s bankovními službami a převody peněz, následuje elektronické obchodování a informační služby. V národním srovnání se z všeobecného trendu vymyká jen Čína, kde je 99 procent všech phishingových útoků zaměřeno na elektronický obchod. Nejnovějším trendem jsou phishingové útoky prostřednictvím populární sociální sítě Facebook.
Foto: profimedia.cz, Symantec