Studenti ČVUT vymysleli <span>ovladatelný koberec</span>

Věda a technika
10. 1. 2009 11:42
Sešlápnutím tlačítek lze ovládat počítač nebo herní zařízení.
Sešlápnutím tlačítek lze ovládat počítač nebo herní zařízení.

Sešlápnutím tlačítek lze ovládat počítač nebo herní zařízení.Ovladatelný koberec, který funguje jako klávesnice k hraní her nebo vylepšení programu na počítačovou animaci, vymysleli studenti Českého vysokého učení technického v Praze v rámci soutěže Student research projects 2008, kterou ČVUT pro své studenty uspořádalo ve spolupráci s IBM.

Studenti pátého ročníku Fakulty elektrotechnické ČVUT Petr Podhorský a Jakub Zahradník pracovali na vývoji nášlapného koberce citlivého na tlak. Na koberci jsou vzory tlačítek, jejichž sešlápnutím může uživatel ovládat počítač před sebou. Koberec je určen například do čekáren nebo nákupních center, kde by si díky němu mohli lidé krátit čas hraním počítačových her. V současnosti už prý využívají koberec zaměstnanci IBM.

 

Tvůrci koberce přitom již loni vyhráli tu samou soutěž, když navrhli způsob použití navigace do mobilních telefonů. Ta chodci při pohybu po Praze radí, kde je nejbližší zastávka nebo kdy a odkud mu jede další autobus.

Studenti koberec testovali například na hře Arkanoid.Mezi dalšími oceněnými byl například projekt na modelování detailů obličeje a pohybu u virtuálních postav. To se může podle Pavla Slavíka z ČVUT dále využívat třeba při animaci postav, které budou sloužit jako polidštěné návody na ovládání počítačů nebo DVD přehrávače. Figurka, která k uživateli promlouvá z obrazovky a radí mu, se prý bude v budoucnu používat hlavně pro starší lidi, kteří se k moderní technice staví nedůvěřivě.

Soutěž se uskutečnila na ČVUT posedmé. Podle Slavíka je úroveň vědeckých prací studentů rok od roku lepší, kromě samotných výzkumů se už prý naučili i dobře své výsledky prezentovat a zdokumentovat. Kromě finanční odměny, která se pohybuje od dvou do třiceti tisíc korun, mohou nejlepší studenti získat na částečný úvazek i práci v počítačové firmě.

Foto: ČVUT

Autor: ČTK

Další čtení

Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Ubisoft chce, abyste po zrušení licence hru zničili. I fyzicky

Věda a technika
11. 7. 2025

GTA 7 může být levnější než šestý díl. Umělá inteligence má ušetřit čas i peníze

Věda a technika
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ