Technologické trendy pro rok 2017

Věda a technika
26. 11. 2016 06:00
Jaké technologické novinky přinese rok 2017 (ilustrační foto)?
Jaké technologické novinky přinese rok 2017 (ilustrační foto)?

Americká výzkumná firma Gartner vždy závěrem roku předpovídá, jaké trendy budou v následujícím období vládnout světu moderních technologií. A jak ukazují minulé zkušenosti, většinou se trefí. Na co se tedy máme připravit v roce 2017?

Podle analytiků z Gartneru, jejichž předpověď zveřejňují renomované časopisy a servery po celém světě, se to nejzajímavější nebude odehrávat v hardwaru - mezi samotnými přístroji se žádná velká revoluce očekávat nedá. Jistě, telefony se stanou zase o něco výkonnějšími, displej bude podle všeho vyplňovat celou přední stěnu (to slibují chystané verze iPhonu i Samsungu Galaxy S, ale všem nedávno vypálil rybník dravý čínský výrobce Xiaomi, který na rozdíl od velkých jmen takový telefon rovnou bez velkých řečí představil) a někdy přesáhne i na bok, ale to při nejlepší vůli nic převratného není.

Totéž platí třeba pro televize - ano, bylo by skvělé, kdybychom se konečně dočkali modelů s OLED obrazovkou za rozumnou cenu. Jenže tahle technologie existuje už celé roky. Jediný důvod, proč ji ještě většina z nás nemá v obýváku, je neochota velkých firem pustit se do pořádné sériové výroby a začít si v ní konkurovat (což by OLED technologii radikálně zlevnilo).

A tak bychom mohli pokračovat i v dalších oborech - samý "mírný pokrok v mezích zákona", revoluce veškerá žádná. Technologie, které by opravdu změnily současný svět, se zatím pohybují spíše v kategorii sci-fi a v příštím roce je kolem sebe zcela určitě neuvidíme. To platí například pro tolik slibovaná auta bez řidičů, ačkoli třeba u BMW představili funkční prototypy už někdy před třemi lety. Jenže v tomto případě nestačí vyrábět automobily - znamenalo by to obrovské investice i do úpravy dálnic a inteligentních naváděcích systémů, které by s těmi auty komunikovaly. A v neposlední řadě též podstatnou úpravu dopravních předpisů, což už je řešení na úrovni vlád a mezinárodních dohod - a to je dnes očividně větší problém než sama technologie.

Co se nepovedlo

Příliš se zatím nechytila ani další novinka, kterou ostatně loni sliboval přímo Gartner (i mistr tesař se někdy utne), totiž nové materiály pro 3D tisk. Díky nim měla tato technologie proniknout do nejrůznějších oborů od oděvního průmyslu přes farmacii až třeba do zmíněné výroby aut. Zatím se tak ovšem neděje, 3D tisk zůstává spíše menšinovou záležitostí pro hračičky a výrobce nejrůznějších prototypů (k tomu se ovšem hodí skvěle).

Okno do budoucnosti

Kudy se tedy svět v roce 2017 vydá? Podle Gartneru bude hrát místo hardwaru hlavní roli software a služby. Analytici očekávají masivní zvýšení investic - konkrétně do softwaru by měly firmy po celém světě vložit o 7,2 procenta více peněz než v roce 2016, celková částka dosáhne 357 miliard dolarů. Investice do služeb v oblasti IT budou ještě výraznější, dosáhnou 943 miliard dolarů, tedy téměř o pět procent více než v letošním roce.

Většina trendů, o nichž se u Gartneru letos hovoří, má jednoho společného jmenovatele - dohromady vytvářejí takzvanou inteligentní digitální síť (anglicky intelligent digital mesh). Jde v podstatě o podobný systém, jaký vidíme v dnešních populárních "chytrých domácnostech", jen ještě povýšený na vyšší úroveň - přístroje všeho druhu budou ještě více než dnes propojeny v obřích síťových systémech, v nichž spolu budou samostatně komunikovat a vzájemně se řídit. To samozřejmě klade velké nároky jak na umělou inteligenci a prostupnost sítí, tak třeba na platební či komunikační systémy. A v neposlední řadě též na zabezpečení. 

Umělá inteligence.1. Umělá inteligence a schopnost přístrojů se učit
Letos se v technologických kruzích asi o ničem nemluví častěji. Google i Microsoft vybavují pokročilými systémy umělé inteligence své cloudové služby, nanotechnologické, tedy menší než mikroskopické "roje hmyzu" cestují krevním řečištěm a samy stanovují diagnózu.

2. Virtuální asistenční služby
Specifická a žhavě aktuální forma umělé inteligence. Siri a Cortana proměnily telefony v celkem vnímavé společníky, ale to je jen začátek - v příštím roce budou třeba v call centrech se zákazníky komunikovat stále častěji vyspělí roboti, aniž to zákazníci poznají.

3. Inteligentní předměty
Další fáze vývoje takzvaného internetu věcí - to jsou všechny ty ledničky, CD přehrávače a zubní kartáčky připojené do digitálních sítí. V roce 2017 do nich podle Gartneru přibudou pořádně velké ryby - drony, auta nebo třeba výrobní linky v továrnách, kde se tudíž výrazně sníží nároky na obsluhu.

Virtuální realita.4. Virtuální realita
Tady se u Gartnerů trochu opakují - VR systémy se měly stát velkým hitem už letos. Přes nepopiratelné úspěchy některých značek (Samsung, HTC) se to ovšem nepotvrdilo. V roce 2017 se má ovšem zapojit i Microsoft s novým modelem HoloLens, určeným především k práci.

5. Digitální kopie

Zato tohle je horká novinka. Digitální, tedy softwarové klony skutečných přístrojů mohou analyzovat a napodobit chování techniky v reálném světě. Bohaté možnosti využití se nabízejí třeba v armádě nebo v záchranářských pracích (třeba díky dokonalým simulacím nejrůznějších situací).

Bitcoin.6. Blockchain

Technologie, díky níž funguje populární internetová měna bitcoin. V podstatě jde o systém umožňující distribuci velkých databázových souborů na velké množství vzdálených počítačů současně v reálném čase. Bez toho by nefungovaly virtuální platby všeho druhu, ale uplatní se také ve zdravotnictví a podobně.

7. Hlasové systémy
Už dnes si se spoustou aplikací nebo dokonce i předmětů můžeme vyměňovat textové zprávy. A tenhle trend ještě posílí - jednak se rozšíří na mnohá další zařízení, zadruhé se z textových služeb stanou hlasové. Takže třeba troubě oznámíte, že chcete upéct kuře, ona položí pár doplňujících otázek a dá se do práce.

8. Digitální platformy
Základní stavební kameny pro jakýkoli digitální podnik. Tvoří je informační systémy, zákaznická podpora, analytické nástroje, internet věcí, digitální ekosystém a podobně. V příštích letech se budou rozvíjet především platformy pro internet věcí, rozvoj umělé

inteligence a hlasové systémy.

9. Adaptivní bezpečnostní systémy
Tradiční antivirové programy už dnes nestačí - definitivně to dokázal nedávný útok na Twitter či Spotify, za nímž stálo zneužití inteligentních domácích přístrojů. V podstatě je nutno celou digitální síť vybavit chytrou bezpečnostní technologií, která se bude umět učit. Hackeři se jen tak nezastaví.

Autor: Rani TolimatFoto: ČTK , Wavebreak Media LTD

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ