Simulace
Vědci poprvé vytvořili kvůli testu systému umělé mračno popela
13.11.2013 17:45
Umělé mračno popela jako první na světě vytvořil tým v čele s leteckou společností easyJet a evropským výrobcem letadel Airbus. Odborníci mrak použili v rámci experimentu, který by měl pomoci zabránit podobně velkému ochromení vzdušného prostoru, jaké po erupci sopky před více než třemi lety postihlo velkou část vzdušného prostoru nad Evropou.
Zkouška proběhla ve středu nad Biskajským zálivem u západního pobřeží Francie. Letadlo Airbus A400M tam rozptýlilo tunu sopečného prachu, který shromáždili vědci po výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull. Ta v roce 2010 ochromila leteckou dopravu nad velkou částí Evropy.
Vyrobený mrak byl 180 až 245 metrů vysoký a 2,8 kilometru široký. Krátce po jeho vytvoření ho bylo možné pozorovat pouhým okem. Rychle se však rozptýlil a pak už nebylo možné ho registrovat, uvedly aerolinie easyJet. Kromě nich a Airbusu byl součástí týmu i norský výrobce snímačů Nicarnica Aviation.
Rozpoznat a změřit mrak se ze vzdálenosti 40 mil pokoušelo druhé letadlo. Tento stroj, Airbus A340-300, byl vybaven leteckou technologií pro rozpoznávání vulkanických předmětů AVOID (Airborne Volcanic Object Identifier and Detector), kterou vynalezl Fred Prata z Norského ústavu pro výzkum ovzduší (NILU). Třetí, menší stroj pak vletěl do mraku a provedl měření, se kterým se zjištění systému AVOID srovnávala.
Test zjistil, že nový senzor mrak úspěšně odhalil a přesně změřil jeho hustotu. Hodnoty koncentrace se pohybovaly v rozmezí zjištěném během krize v dubnu a květnu 2010.
EasyJetu, který je po společnosti Ryanair druhým největším nízkonákladovým leteckým dopravcem v Evropě, způsobila erupce islandské sopky ztráty několika desítek milionů eur. Společnost plánuje, že zařízení pro detekci sopečného popela do konce příštího roku zabuduje do několika svých letadel.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.