Chování hmyzu
VIDEO: Jak chodí moucha? Podívejte se
29.05.2013 17:16 Původní zpráva
Chůze po dvou nohou může být zapeklitý problém, jak vám potvrdí každý, jehož mozeček někdy zčásti vypověděl funkci, třeba pod vlivem alkoholu. Co mají říkat mouchy, které mají nohou šest? Skupina amerických výzkumníků muší chůzi podrobně prozkoumala.
Drobná muška octomilka obecná, vědeckým jménem Drosophila melanogaster, patří k nejlépe prozkoumaným živým organizmům v celém známém vesmíru. Můžete ji potkat, jak poletuje kolem odpadkových košů nebo vypitých vinných lahví. Biologové nejrůznějších zaměření používají octomilky jako modelové organizmy k všelijakým pokusům. Genom Drosophily byl hned druhý zvířecí genom, který vědci přečetli (První bylo další oblíbené laboratorní zvíře, háďátko Caenorhabditis elegans.).
Vedle genetických nebo vývojově biologických experimentů vědci studují i chování octomilek. Paradoxně to může být i těžší než výzkum muší DNA. Mouchy jsou malé. V časopise Nature Cummunications vyšel v úterý poněkud bizarní článek, jehož autoři popisují novou experimentální techniku výzkumu chování ovocných mušek. Vedoucím týmu byl Benjamin de Bivort z Harvardovy univerzity v americkém státě Massachusetts.
Nekonečná procházka
Vědci použili ke sledování pohybů mouchy podobnou techniku, jakou používají filmaři a autoři počítačových her při přípravě trikových záběrů a animací. Oblečou živé herce do speciálních overalů pokrytých tečkami. Nechají je udělat to, co vyžaduje scénář. Tečky pak slouží jako opěrné body pro budoucí počítačovou animaci. Výzkumníci z de Bivortovy skupiny otečkovali místo herců octomilky. Pak je postavili na polystyrenovou kouli, která se vznášela na vzduchovém polštáři.
Vypadala a fungovala podobně jako kulička ve staré počítačové myši. Snímaly jí dva lasery. Lasery sice kouli i zvíře zahřívaly, vědci ale tvrdí, že jen o 0,6 °C, což by nemělo chování zvířete nijak ovlivnit.
Moucha byla seshora upevněná, takže visela pořád na jednom místě, ale dělala stejné pohyby, jako kdyby chodila. Po procházce se dala zase odmontovat a schovat na příště. Záznam umožnil do detailu analyzovat zapojení jednotlivých nohou zvířete. Kromě chůze mohli vědci pozorovat i další pohyby, například jak se moucha nohama čistila.
Moucha, osobnost
Jednotlivé mouchy byly individuality. Jejich chování se navzájem lišilo. Některé víc běhaly, jiné se víc čistily. Když vědci připevnili stejnou octomilku do snímacího zařízení opakovaně, chovala se přibližně stejně jako v předchozích pokusech. Zajímavé je, že mouchy nechodí vždycky po všech šesti. Občas jim podle vědců stačí použít jen čtyři nohy. Pokud se ale Drosophila chce pohybovat hodně rychle, zapojí přece jen nohy všechny.
Není jisté, jestli octomilka upoutaná v měřícím přístroji chodí stejným způsobem jako kdyby byla volná. Vědci ale aspoň zjistili, že otečkovaná moucha chodí stejně jako neotečkovaná. Když porovnali záznamy o pohybech koule, po níž chodily označené a neoznačené mouchy, nezaznamenali žádný rozdíl. Technika je tedy použitelná pro další výzkumy. Mohla by se hodit vědcům, kteří zkoumají nervový systém hmyzu. Její pomocí by se dalo zjistit, jak zvířata ovlivňují různé experimentální zásahy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.