Viry pomáhají <span>s konstrukcí baterií</span> menších než buňky

Věda a technika
21. 8. 2008 08:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoNanotechnologie nám slibují nejen nové materiály fantastických vlastností, ale také nejrůznější stroje operující na úrovni buněk, případně molekul a atomů. Jenomže malý stroj potřebuje také malou baterii. Právě na takové pracují inženýři z MIT.

Nově vyvíjené baterie jsou menší než průměrná lidská buňka. Vědci už našli způsob, jak připravit miniaturní anodu a elektrolyt. Běžně používanou litografickou metodou vytvořili na gumové podložce síť bodů majících čtyři až osm mikrometrů (tisícin milimetru) v průměru. Na ně nanesli několik vrstev dvou polymerů, které společně fungují jako pevný elektrolyt.

Baterie jsou vidět pouze pod mikroskopem.S konstrukcí anody pomáhají viry. Díky genetické modifikaci produkují bílkovinné obaly, které chemicky přitahují molekuly oxidu kobaltu (Co3O4). Ty vytvářejí tenoučké drátky sloužící jako anoda.

Výsledkem tohoto zjednodušeně popsaného technologického procesu je destička pokrytá drobnými, okem neviditelnými tečkami. Každá z nich představuje samostatnou baterii. Tedy zatím pouze její část. Vědci ještě musejí najít způsob, jak proti anodě instalovat miniaturní katodu. I na tom už ale pracují a na pomoc si opět berou geneticky modifikované viry.

Foto: Profimedia, Belcher Laboratory/MIT

Autor: - von -

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ