<span>Vyhledávač Bing</span> vytáhl do souboje s Googlem

Věda a technika
3. 6. 2009 07:00
Bing si brousí zuby na krále mezi vyhledávači, Google.
Bing si brousí zuby na krále mezi vyhledávači, Google.
Bing si brousí zuby na krále mezi vyhledávači, Google.

Microsoft spustil novou vyhledávací službu Bing, která se rozsahem své nabídky může měřit s dominantním Googlem.  Zda mu bude konkurovat i praktickou užitečností a následně podílem na trhu, ukáže čas.

Bing vystřídal dosavadní vyhledávání Microsoftu, službu Live Search. V České republice vyhledávač na stránkách www.bing.com zatím nabízí jen velmi omezené možnosti - klasické prohledávání webu a obrázků. Mnohem komplexnější nabídka se objeví, pokud si v možnostech vpravo nahoře zvolíte místo České republiky Spojené státy. Firma zatím neupřesnila, kdy stejnou funkcionalitu získá i česká verze.

Seznam.cz už dříve oznámil, že od léta začne službu od Microsoftu využívat při prohledávání světového webu. Zatímco celosvětově je nejpoužívanějším vyhledávačem Google, u nás dává většina uživatelů přednost právě Seznamu. Jeho podíl na vyhledávání se pohybuje kolem 55 %, Google na druhém místě drží asi třetinu trhu. Ostatní služby včetně vyhledávání Microsoftu jsou zatím bez většího významu.

Několik služeb v jednom

Vyhledávání obrázků disponuje řadou dílčích nabídek.V americké podobě vyhledávače je obecné prohledávání webu a hledání obrázků (s řadou doplňkových voleb) rozšířeno o další služby seřazené v levém navigačním panelu: hledání videa (s možností filtrovat výsledky podle délky, kvality nebo zdroje a s přehráváním ukázek v náhledovém okénku), zboží (s porovnáním cen, vyhledáváním slev a možností řazení podle ceny i podle uživatelského hodnocení), aktuálního zpravodajství a turistických informací (nalezení leteckého spojení, rezervace hotelů...). Nechybí ani vyhledávání v mapě.

Co jste to vlastně hledali?

Odkazy na sekce daného webu: Bing nahoře, Google dole.Některé odkazy pod sebou mají také dílčí linky na rubriky daného webu, takže se nemusíte při hledání konkrétní informace prokousávat přes hlavní stránku. Na příkladu amerického ministerstva energetiky to demonstruje obrázek vpravo. Je zajímavé, že nabídka odkazů se v Bingu (nahoře) a v Googlu poměrně výrazně liší.

Bing nabízí také seznam „souvisejících dotazů", které uživatele mohou inspirovat. U některých dotazů Bing zobrazí i upřesňující kategorie. Například po zadání výrazu „books" Bing nabídne upřesnění: historie, elektronické, bestsellery, publikování, psaní. Pokud některou z možností zvolíte, vybrané slovo se pouze přidá k parametrům vyhledávání. Zatímco hledání slova „Prague" nabídlo v upřesnění mimo jiné hotely a byty, při zadání „London" není po ubytování ani stopy, zato si díky možnosti „jobs" můžete hledat v Londýně práci.

Najetím na oranžové kolečko se zobrazí ukázka obsahu.Služba disponuje rychlým náhledem vyhledaných stránek. Nejedná se o screenshoty, jaké nabízí například Seznam, ale o rozšířenou textovou ukázku, která se objeví v rámečku po najetí na oranžové kolečko vpravo od odkazu. Naše testy však zatím dopadají rozpačitě - často se v náhledu objeví text, který o kvalitě stránek nenapoví vůbec nic.

Proměny vyhledávání

Vyhledávacím službám dnes už nestačí jen seřadit odkazy od nejdůležitějších po bezvýznamné, i když to stále zůstává hlavní podmínkou úspěchu. Hodnocení relevance je subjektivní - osobně se mi zdá, že v některých případech dopadá lépe Google, v jiných Bing.

Nový vyhledávač je příkladem obecného trendu: rychlého rozmachu nástrojů umožňujících se v záplavě odkazů zorientovat. Google začínal jako jednoduché políčko, do kterého člověk zadal hledaný výraz. Nyní nabízí pokročilé vyhledávání obrázků, videí, zpravodajství, vědeckých publikací, ekonomických informací, slovníkových hesel, hledání v mapách a spoustu dalších služeb.

Wolfram|Alpha sestaví z více zdrojů přehlednou odpověď.Zajímavým počinem na poli vyhledávání je před měsícem spuštěná služba Wolfram|Alpha. Místo pouhého seznamu nalezených odkazů předkládá na míru šitou odpověď.

Vyhledávač si vede výborně v nejrůznějších statistikách a obecně u údajů, které lze zobrazit pomocí čísel nebo jednoduchých tabulek.

Umí řešit i matematické a geometrické úlohy, užitečný je zatím především pro vědce a studenty. Se složitějšími dotazy z běžného života si však zatím neví příliš rady a často zobrazí odpověď: „Wolfram|Alpha si není jist, co má s vaším zadáním udělat."

Pár vyhledávacích tipů

 

Mnoho uživatelů plně nevyužívá možností tradičních vyhledávacích nástrojů. V Googlu ani nemusíte otevírat formulář pokročilého vyhledávání nebo využívat speciální tlačítka v Google Toolbar, abyste dotaz co nejvíce upřesnili. Stejné nástroje nabízí i Bing.

 

Například uvozovky spojí vyhledávanou frázi do nedělitelného celku, takže dotaz „časopis Týden" vyhledá právě toto slovní spojení, nikoli stránky, na nichž se objevuje na jednom místě „časopis Reflex" a na jiném „týden před volbami".

 

Pomocí parametru site: lze omezit vyhledávání jen na konkrétní doménu nebo web (např. site:tyden.cz nebo site:edu).

 

Znaménko minus před slovem zase najde stránky, na nichž se dotyčný výraz nevyskytuje. (Např. prima -televize -TV vyhledá spoustu prima věcí, ne však televizi Prima.)

 

Jak Google, tak Bing nabízejí okamžité řešení matematických výpočtů nebo nejrůznějších převodů mezi jednotkami. Stačí zadat například 45 USD in CZK a vyhledávač přepočítá dolary na koruny. Podobně 35 C in F převede stupně Celsia na Fahrenheity. Google totéž zvládá dokonce i v češtině. Podobně funguje (mimo jiné) i dotaz na počasí v konkrétním městě. Zkuste například weather paris.

 

Foto: bing.com, google.cz, wolframalpha.com

Autor: - von -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ