Rozvoj nových technologií slibuje do budoucna život v doslova "inteligentních" městech. Co se zlepší? Tak například řízení hromadné dopravy a omezení čekacích lhůt v kolonách nebo spotřeba energie. Zprávu přinesl deník El País.
Jedno z takových středisek, ze kterého si lze vzít příklad, je dnes již třeba Dubaj. Jde o město s vysokou mírou energetické závislosti, přesto se o sebe spolehlivě dokáže postarat. Může za to zejména velmi vyspělá telekomunikační síť a perfektně zvládnutá oblast cestovního ruchu. Jenže i přes všechny tyto klady vděčí za svou soběstačnost ropě a ta není nespotřebovatelná.
Města se nejvíce musí vyrovnat s problematikou klimatických změn a problematikou povodní. Jedním z problémů je, že na pozemcích, které zaplavila voda, nebo je postihlo zemětřesení se dál staví. Inteligentní systém by měl umět tyto problematická místa zmapovat a nabídnout eventuální alternativy pro rozvoj měst.
Profesor harvardské univerzity Richard T. T. Forman, jehož specializací je ekologie, vyvinul koncept městských regionů, které si kladou za cíl omezit velikost měst a zmírnit jejich celkovou nerovnováhu. Zemědělské a průmyslové oblasti by pak měly být umístěny v lokalitách tak, aby nedošlo k jejich vzájemné kontaminaci. Projekt zohledňuje i případné katastrofy.
Hlavní problémy budoucnosti tkví v tom, jak vyřešit problém odpadu, autonomie měst, jejich mobilitu, ale i prostředí pro život a přilehlé okolí.